Ataksja w stawrdnieniu rozsianym

Ataksja – termin stosowany do opisania słabo skoordynowanych, niewygodnych, zaburzeń ruchów, które nie są związane z zaburzeniami napięcia mięśni ( spastyczność , niedowład itp). Należą do nich (ale nie tylko): zaburzenia koordynacji ruchów, nadmierne lub niedostateczne amplitudy ruchów celowych (dysmetria), nieporadność podczas wykonywania szybkich ruchów przemiennych (disdiadohokineza, adiadohokineza), drżenie.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

ataksja-w-stwardnieniu

Ataksja może wynikać z uszkodzenia móżdżku (ataksja móżdżkowa) lub sznurów tylnych rdzenia kręgowego (sensoryczna ataksja) lub z dysfunkcji przedsionkowej. U pacjentów ze stwardnieniem rozsianym wymienione typy ataksji mogą występować oddzielnie lub w połączeniu.

Zgodnie z wynikami badań, uważa się, że aż do 32% pacjentów z SM w różnych okresach choroby ma do czynienia z objawami ataksji. Nasilenie objawów stwardnienia rozsianego jest bardzo zróżnicowane: od łagodnych zaburzeń równowagi, które wymagają jedynie większej ostrożności podczas jazdy, do niemożności stania lub chodzenia o własnych siłach. Ataksja często towarzyszy innym objawom SM , takim jak osłabienie, spastyczność lub zaburzenia widzenia .

Objawy móżdżkowe


Móżdżek jest odpowiedzialna za koordynację ruchów dowolnych mięśniowych. Uszkodzenie móżdżku może doprowadzić do charakterystycznych zmian w chodzie: Pacjent idzie z nogami szeroko rozstawionymi; traci równowagę, gdy zmienia postawę (na przykład, kiedy próbuje wstać z krzesła). Gdy ataksja dotyczy móżdżku, pacjent ma trudności w wykonywaniu ruchów celowych (np dotknięcie palcem punktu), często występuje drżenie , oczopląs, zaburzenia mowy. Gdy ataksja dotyczy móżdżku, chód i mowa może przypominać zachowanie pijanej osoby.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Objawy ataksji czuciowej


Rezultaty ataksji czuciowej są skutkiem uszkodzeń dróg nerwowych które są odpowiedzialne za transmisję proprioceptywną informacji (to znaczy informacja o pozycji części ciała w stosunku do siebie). Charakterystyczną cechą sensorycznej ataksji to utrata równowagi, gdy nastąpi zamknięcie oczu lub w ciemności. Chodzenie w ataksji czuciowej przypomina chód przy ataksji móżdżkowej: pacjent stawia nogi szeroko, ale upada gdy zamknie oczy lub gdy jest ciemno.

Objawy przedsionkowej ataksji


Do objawów przedsionkowej ataksji należą zawroty głowy , nudności, utrata równowagi i oczopląs (szybkie, powtarzające się, mimowolne ruchy oczu). W przedsionkowej ataksji pacjent przez cały czas pochyla się na bok.

 

Leczenie ataksji


Dziś, niestety, nie ma swoistego leczenia ataksji. W przypadku stwardnienia rozsianego, czy pojawienia się objawów ataksji związanych jest z nasileniem choroby , ich częściowe lub pełne ustąpienie może nastąpić tuż po zaostrzeniu. Jeśli po leczeniu zaostrzeń zachowane są resztkowe objawy neurologiczne, a stan pacjenta złagodzi się, można pomóc mu przystosować się poprzez sesje z fizjoterapeutą, korzystanie z chodzika lub laski. Lekarz może zalecić podanie pewnych leków, które poprawiają krążenie mózgowe, leki nootropowe witaminę B, itd.

Bądź ostrożny

Ataksja – to objaw, który wymaga szczególnej uwagi. Zaburzenia chodu, trudności z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy, etc. Mogą stać się przyczyną poważnych obrażeń . Jeśli zauważysz pojawienie się objawów ataksji, staraj się natychmiast zobaczyć się ze specjalistą, i podjąć odpowiednie środki ostrożności.

  • Należy unikać podróżowania samochodem jako kierowca. Niezależnie od rodzaju ataksji, prowadzenie samochodu lub praca elektronarzędziem, może doprowadzić do poważnego wypadku, nawet jeśli masz zamiar spędzić za kierownicą kilka minut lub wiercisz wiertarką tylko jeden otwór. W większości przypadków, zawsze znajdzie się ktoś, kto może zrobić to za Ciebie.
  • Spróbuj utrzymać pokoje w domu jasno oświetlone, to pomoże poprawić percepcję głębi. Cień może być szczególnie niebezpieczny dla chorych na ataksję, nawet jeśli uważasz, że można bezpiecznie poruszać się po domu z zamkniętymi oczami.
  • Jeśli chcesz utrzymywać równowagę, zwiększ rozkrok i powierzchnię styku z podłogą
  • Schody lub większa ilość stopni – to prawie zawsze poważna przeszkoda dla pacjentów z ataksją. Użyj poręczy, albo poproś o pomoc, by uniknąć upadku na schodach i poważnych obrażeń.
  • Chodź tak jak ci wygodnie, nie staraj się usilnie by chód wyglądał ładnie.
  • Spaceruj z laską lub chodzikiem celu zapewnienia dodatkowego wsparcia i zwiększenia bezpieczeństwa transportu.
  • Jeśli zaczniesz odczuwać zawroty głowy lub mdłości, staraj się iść jak najszybciej
  • Słuchaj swojego ciała i unikaj wszelkich działań, które mogą być niebezpieczne lub uciążliwe dla ciebie.