Ból w stwardnieniu rozsianym

Ból – „nieprzyjemne zmysłowe i emocjonalne doświadczenie …” – definicja bólu podana przez Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu (IASP). Dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, termin ten może charakteryzować nie tylko „bolesne” uczucie, ale również zmienione odczucia, takie jak mrowienie, drętwienie, parestezje, uczucie pieczenia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

stwardnienie ból
Według niektórych szacunków, w różnych okresach choroby z tym objawem do czynienia ma aż do 80% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym .

Leczenie bólu w stwardnieniu rozsianym jest poważnym wyzwaniem. Niektóre rodzaje bólu nigdy nie znikną całkowicie. W tym przypadku, celem leczenia jest zmniejszenie bólu i pomoc w dostosowaniu się do stałego bólu w życiu codziennym.

Poza bezpośrednią przyczyną bólu związanego ze zmianami struktur w OUN, szereg czynników może pogorszyć stan pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i ból nie występuje. Należą do nich ciepło, zimno, zły sen, zmęczenie, ograniczona mobilność, depresja lub lęk. Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze samo stwardnienie rozsiane, i patologiczne procesy zachodzące w nim są przyczyną bólu.

Leczenie różnych typów bólu, jest zwykle złożonym, zawierającym nie tylko leki ale i różne sposoby rehabilitacji, czy psychoterapii – procesem. Dlatego też, w celu wybrania odpowiedniego leczenia, zawsze wymaga się starannej oceny czynników, które mogą być przyczyną objawów.

Opis bólu


Ból jest bardzo subiektywnym odczuciem. Być może trudno jest znaleźć osoby, które opisują ból w ten sam sposób.

Ból jest często postrzegany w kategoriach, w zależności jak długo trwa. Ostry ból jest zwykle opisywany jako intensywny, ostry, dostarczający znacznego dyskomfortu. Zazwyczaj pojawia się nagle. W czasie, jego trwania intensywność jest zmniejszana i znika.

Przewlekły ból – długotrwały lub stały ból. Natężenie bólu przewlekłego może zmieniać się w różnych okresach czasu, jednak nie zawsze w pełni ustępuje.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Istnieją dwa główne rodzaje bólu, w taki czy inny sposób związane ze stwardnieniem rozsianym:

Ból neuropatyczny jest spowodowany przez uszkodzenie nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym

Ból nocyceptywny spowodowany uszkodzeniem mięśni, ścięgien i tkanek miękkich.

 

Ból neuropatyczny


Ból neuropatyczny spowodowany ubytkiem w transmisji impulsów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Uszkodzenie osłonki mielinowej prowadzi do „błędów” w przekazywaniu informacji w OUN. W tym przypadku, komunikaty w systemie przewodzenia mogą być przerwane lub zniekształcone. Zdarza się, że mózg może interpretować te komunikaty, jak ból, nawet jeśli fizycznie nie powodują bólu.

Przykłady bólu neuropatycznego

Zaburzenia czucia i parestezje (zmiana odczucia). Są to typowe objawy SM . Stopnie ciężkości mogą się znacznie różnić. Ból w tym przypadku można określić na różne sposoby, w tym:

  • uczucie „mrowienia”
  • ból, który przypomina ból od oparzenia
  • uczucie napięcia
  • drętwienie
  • kłucie
  • swędzenie
  • pobolewanie

Z reguły takie uczucia powstają w kończynach. Jednakże, w niektórych przypadkach ból może być odczuwany w dowolnym miejscu organizmu.

Objaw Lhermitte’a -nagłe uczucie jak porażenie prądem, która biegnie w dół wzdłuż kręgosłupa do palców u rąk i nóg. Ból jest ostry, ale to szybko mija.

Zapalenie nerwu wzrokowego – ostry ból i pogarszanie ruchu oka spowodowane przez zapalenie nerwu wzrokowego. Zapalenie nerwu wzrokowego jest częstym wczesnym objawem stwardnienia rozsianego, ale może także wystąpić w późniejszych stadiach choroby.

Nerwoból nerwu trójdzielnego – bóle w strefach unerwianych przez nerw trójdzielny :. Ból może być odczuwany w okolicy uszu, oczu, warg, nosa, czoła, policzków, w zębach i / lub szczęki. Uważa się, że ból zazwyczaj dotyczy tylko jednej stronę twarzy i może spontanicznie wystąpić samoistnie lub w trakcie rozmowy telefonicznej, żucia, golenia. Jako zasadę należy przyjąć, że nagły ból spowodowany neuralgią nerwu trójdzielnego, można zmniejszyć lub zanika po pewnym czasie. Nerwoból nerwu trójdzielnego jest bardzo trudny do leczenia. Lekami z wyboru są leki przeciwdrgawkowe. W skrajnych przypadkach nieskuteczności leczenia, może być wykonana operacja.

 

Ból nocyceptywny


Ból nocyceptywny jest spowodowany przez działanie bodźca bezpośrednio w obwodowych receptorach bólu. Ten rodzaj bólu doświadcza osoba z urazami po operacji. Wynika to z uszkodzenia mięśni, ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich.

Ból nocyceptywny jest zwykle leczony bardziej skutecznie niż ból neuropatyczny. Takie środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, są bardzo skuteczne w leczeniu bólu nocyceptywnego.
W złagodzeniu tego bólu, również mogą pomóc ćwiczenia, wzmacniające różne grupy mięśni.

Przykłady bólu nocyceptywnego w stwardnieniu rozsianym

Ból w dolnej części pleców i bioder. Wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym zna ten rodzaj bólu. Ten ból może być spowodowany przez zmiany w postawie lub sposobie chodzenia, który z kolei jest konsekwencją spastyczności , lub osłabienia mięśni. Powstała spastyczność lub osłabienie spowodowane dodatkowym obciążeniem na plecach lub biodrze, może prowadzić do bólu. Ponadto choroba wymusza konieczność spędzania większości dnia w pozycji siedzącej, z fizycznymi ograniczeniami [albo wyczerpanie można również zwiększać wrażliwość na ból z tyłu. ]

Bóle mięśni i ścięgien. Ból może pojawić się w czasie, kiedy ramiona znajdują się w ustalonej pozycji. Ograniczony zakres ruchu przez długi czas, może prowadzić do przykurczów. Właściwa fizjoterapia i fizykoterapia mogą zapobiec uszkodzeniu mięśni i ścięgien oraz, w konsekwencji, wystąpieniu bólu.

Skurcze (nagłe krótkie skurcze mięśni) i spastyczność (wzmożone napięcie mięśni w czasie) mogą również powodować ból w obrębie tkanek miękkich. Leczenie spastyczności wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje leki wraz z fizykoterapią. Zmniejszenie spastyczności zmniejszy ból.