Co należy zrobić, jeśli nawet zwiększone spożycie płynów i błonnika nie uwalnia jednak od występowania zaparć?

Jako dobry dodatek do diety bogatej w błonnik i zwiększenie ilości spożywanych płynów, na co dzień można zastosować także naturalne suplementy diety (wykonane z nasion roślin), takie jak Metamucil, jak również środki zmiękczające stolec, takie jak Colace. Te naturalnego pochodzenia produkty pomogą utrzymać stolec w na tyle miękkiej formie, aby łatwo przechodził on przez system wydalniczy.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Regularne stosowanie się do tego schematu najprawdopodobniej będzie wystarczające dla większości osób z problemami z kontrolowaniem zaparć. Jeśli jednak problem występuje nadal, lekarz może zalecić używanie łagodnych środków przeczyszczających, takich jak mleko magnezowe (co drugą noc) lub czopki glicerynowe (trzydzieści minut przed planowanym pójściem do toalety). Mogą być również wykorzystywane czopki Dulcolax (bisakodyl) w przypadku, czopki glicerynowe okażą się nieskuteczne.

Pacjenci, którzy nie są jednak w stanie wypróżnić się nawet po zastosowaniu tych dodatkowych środków, mogą wymagać enemeezy lub lewatywy w celu przeczyszczenia jelit. Enemeeza na ogół jest korzystna, ponieważ ma formę czopków, a w związku z tym jest o wiele łatwiejsza w użyciu. Jak widać, aby kontrolować zaparcia i stworzyć komfortowy schemat pracy jelit, można się podjąć naprawdę wielu kroków. Naczelnym celem takich działań jest zachowanie spójnego schematu funkcjonowania jelit za pomocą jak najłagodniejszych form interwencji. Dzięki temu możesz odpowiednio zadbać o swoje ciało, aby funkcjonowało ono w sposób regularny i zapewniało Ci codzienną wygodę.