Co to jest proteza prącia i jak to działa?

Proteza prącia jest urządzeniem mechanicznym, zaprojektowanym w taki sposób, aby umożliwić osiąganie erekcji u mężczyzny z zaburzeniami wzwodu. Istnieją dwa rodzaje protez prącia: pół-sztywne i nadmuchiwane. W półsztywnej wersji protezy używa się elastycznego pręta, który jest chirurgicznie wszczepiany w każdej z komór prącia. Pręty te mogą być wyginane ku górze, gdy pożądana jest erekcja, i wygięte w dół w pozostałym czasie.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Po wprowadzeniu prętów, penis pozostaje nieco powiększony, ze stałą częściową erekcją. Inny rodzaj protez to polega na pompowaniu ze zbiornika znajdującego się za ścianą brzucha substancji, dostającej się do specjalnych cylindrów umieszczonych w komorach erekcyjnych prącia. Płyn powoduje pompowanie umieszczanych tam balonów, co prowadzi do powstania erekcji. Mężczyzna pompuje płyn do komór, kiedy pragnie osiągnąć erekcję, oraz przenosi płyn z powrotem do zbiornika, kiedy nie jest już ona potrzebna. Wspomniany zbiornik jest wszczepiony chirurgicznie za ścianą jamy brzusznej, natomiast pompa jest wszczepiana do moszny.

Do połączenia zbiornika, pompy i balonu służy rura silikonowa. Ponieważ całe urządzenie jest wprowadzane za pomocą jednego, względnie niewidocznego nacięcia moszny, ten rodzaj protezy jest ledwo zauważalny. Jednakże, pompa działa przez ścianę moszny, co może być trudne dla osób o ograniczonym czuciu lub siły w ręce. W podjęciu decyzji, aby zastosować taki implant, a także w doborze rodzaju protezy, jaka ma być zastosowana, powinien pomagać małżonek lub długoterminowy partner seksualny. Szerokie konsultacje przed operacją przeprowadzone z urologiem lub lekarzem zajmującym się stwardnieniem rozsianym przyczynią się do zapewnienia, że ​​pacjent i jego partner mają realistyczne oczekiwania powodzenia operacji.

U około osiemdziesięciu procent mężczyzn stosujących te rodzaje protez ich skutki są dość zadowalające. Wiele doświadczeń przypomina normalne odczucia towarzszące erekcji i normalne odczuwanie orgazmu. Ponadto, pacjenci decydujący się na zastosowanie implantu mogą mieć tyle erekcji, ile tylko zechcą.