Copaxone – stosowanie, dawki, efekty uboczne

Informacje ogólne | Skutki uboczne | Dawkowanie

Copaxone® – jest kombinacją czterech aminokwasów (białkiem), które wpływają na układ odpornościowy.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

copaxone

Copaxone stosowany jest w leczeniu stwardnienia rozsianego, a w celu zapobieżenia nawrotom MS.

Copaxone nie leczy stwardnienia rozsianego, ale może spowodować, że nawroty występują rzadziej.

Ważna informacja


Użyj Copaxone dokładnie tak, jak zostało to opisane przez lekarza. Nie należy stosować leku w większych ilościach, lub używać go dłużej niż zostało to zalecone przez lekarza. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie lub recepcie.

Copaxone jest podawany jako wstrzyknięcie pod skórę. Możesz otrzymać instrukcje dotyczącą sposobu wstrzykiwania leku w domu. Nie należy stosować leku w domu, jeśli nie rozumiesz w pełni jak podawać zastrzyk czy zutylizować igłę i strzykawkę po dawaniu leku.

Niektóre osoby otrzymujące zastrzyki  Copaxone wykazują ciężką reakcję alergiczną. Powiedz o tym swojemu lekarzowi od razu jeśli czujesz niepokój, ciepło, swędzenie, mrowienie lub masz kołatanie serca, ucisk w gardle, lub trudności w oddychaniu podczas iniekcji. Ten typ reakcji może wystąpić nawet przez kilka miesięcy.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Przed zastosowaniem leku


Nie należy stosować leku Copaxone jeśli jesteś uczulony na glatiramer lub mannitol.

Aby upewnić się, że Copaxone jest bezpieczna dla pacjenta, należy poinformować lekarza o innych schorzeniach współistniejących.

Nie należy oczekiwać, że lek Copaxone zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę w trakcie leczenia.

Nie wiadomo, czy Copaxone przenika do mleka matki. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi dziecko piersią.
Jak stosować Copaxone?


Użyj Copaxone dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie stosuj w większych lub mniejszych ilościach lub przez okres dłuższy niż jest to zalecane. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie lub recepcie.

Copaxone jest wstrzykiwany pod skórę. Lekarz może pokazać tobie jak wykonywać zastrzyki w domu.

Lek ten jest wyposażony w instrukcję bezpiecznego i skutecznego stosowania dla pacjenta. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami ostrożnie. Zapytaj lekarza lub farmaceutę, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Umyj i wysusz ręce przed przygotowaniem strzykawki do zastrzyku.

Copaxone produkowany jest w strzykawkach które są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku. Wyrzuć fiolkę lub strzykawkę po każdym wstrzyknięciu.

Przed użyciem ampułko-strzykawki, wyjmij ją z lodówki i pozwól jej się ogrzać w temperaturze pokojowej przez 20 minut. Nie należy ogrzewać leku w kuchence mikrofalowej lub gorącej wodzie.

Nie używaj leku Copaxone jeśli zmianie uległ kolorów lub są w nim nierozpuszczone cząstki.

Użyj innego miejsca na ciele za każdym razem kiedy robisz sobie zastrzyk. Lekarz wskaże tobie miejsca na ciele, gdzie można bezpiecznie wstrzyknąć lek. Nie wstrzykuj leku Copaxone w tym samym miejscu dwa razy w ciągu tego samego tygodnia.

Nie należy przerywać stosowania leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Za pomocą jednorazowej igły lek można podać tylko raz. Przestrzegaj wszystkich przepisów dotyczących wyrzucania używanych igieł i strzykawek. Użyj odporny na uszkodzenia pojemników w celu przechowywania zużytych igieł. Trzymaj ten pojemnik w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Przechowuj ampułko-strzykawki i fiolki (butelek) z Copaxone w lodówce. Nie dopuścić do zamrożenia leku.

Można także przetrzymywać Copaxone w temperaturze pokojowej, z dala od wilgoci, światła i wysokiej temperatury. Copaxone będzie zdatny do użycia przez okres do 30 dni, jeśli jest przechowywany w temperaturze pokojowej. Należy wyrzucić lek Copaxone, który przetrzymywany był w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż 30 dni.

 

Copaxone informacje dotyczące dozowania


Zwykła dawka dla dorosłych w leczeniu stwardnienia rozsianego:

Dla zmniejszenia częstości nawrotów u pacjentów z rzutowo-nawracającą postacią stwardnienia rozsianego:

20 mg, podskórnie, raz dziennie.

 

Co się stanie, jeśli pominięcia dawki?


Użyj pominiętej dawki tak szybko, jak to możliwe. Możesz przyjąć pominiętą dawkę, jeśli nie nastał jeszcze czas na kolejną dawkę.

 

Co się stanie, jeśli przedawkuję lek


Należy zadzwonić na pogotowie

 

Czego należy unikać podczas stosowania Copaxone?


Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Copaxone – efekty uboczne 


Skonsultuj się natychmiast z lekarzem jeśli podczas stosowania leku Copaxone zanotujesz: trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Może także wystąpić pewne skutki uboczne podczas iniekcji. Powiedz swojemu opiekunowi od razu, jeśli czujesz niepokój, ciepło, swędzenie, mrowienie lub mocne bicie serca czy kołatanie, ucisk w gardle lub problemy z oddychaniem. Ten typ reakcji może wystąpić nawet podczas używania Copaxone przez kilka kolejnych miesięcy.

Przestań używać Copaxone i skontaktuj się z lekarzem od razu, jeśli zauważysz:

– ból w klatce piersiowej;
– mocne bicie bicie serca lub trzepotanie w klatce piersiowej.

Informacje ogólne | Skutki uboczne | Dawkowanie