Cynk w stwardnieniu rozsianym

W ciągu 35 ostatnich lat badano wpływ cynku na potencjalną rolę odgrywaną w stwardnieniu rozsianym. Postaramy się przedstawić analizę udziału cynku w stwardnieniu rozsianym poprzez jego zawartość w osoczu oraz surowicy.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Suplementy cynku zostały po raz pierwszy zaproponowane w leczeniu stwardnienia rozsianego w 1880 roku. Jednak do dziś nie ma jednoznacznych dowodów które byłyby w stanie wytłumaczyć zasadność stosowania cynku w stwardnieniu rozsianym. Istnieją pewne dowody, że cynk skraca czas trwania przeziębienia.

Cynk jest zalecanym suplementem ze względu na udział w szlaku wielo nasyconych kwasów tłuszczowych, ale nie jest do końca jasne w jaki sposób miałby pomagać w leczeniu stwardnienia rozsianego. Cynk może przyczynić się do symulacji układu odpornościowego poprzez aktywację limfocytów T oraz makrofagów, z drugiej strony wykazano, że suplementy cynku zwiększają potencjalny stan zapalny co sugeruje, że mogą być potencjalnie szkodliwe dla osób ze stwardnieniem rozsianym.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Ponadto na myśli modelu z toczniem oraz innych chorób autoimmunologicznych w jednym badaniu stwierdzono, że mniejsze zapotrzebowanie na cynk daje lepsze efekty terapeutyczne. Jeden z raportów który opisywał wysoką zachorowalność na stwardnienie rozsiane sugeruję ewentualne toksyczne działanie cynku na układ nerwowy.

Dodatkowo wysokie spożycie cynku może powodować mielopatię z powodu niedoboru miedzi, schorzenia neurologiczne z innymi objawami podobnymi do tych do stwardnienia rozsianego. Badania dotyczące stężenia cynku we krwi u osób ze stwardnieniem rozsianym przyniosło mieszane rezultaty – w jednej grupie stwierdzono zbyt wysokie poziomy cynku u innych stwierdzono zbyt niskie.

Do dnia dzisiejszego nie do końca rozumiemy zasadność stosowania cynku w stwardnieniu rozsianym, jeżeli jednak osoba chora na stwardnienie rozsiane ma zamiar przyjmować cynk, najlepiej aby to było od 15 do 20 mg dziennie.