Czasami zdarza mi się zmoczyć, dlaczego tak się dzieje i czy jest coś, co mogę z tym zrobić?

Spontaniczna mikcja (nietrzymanie moczu) może występować w stwardnieniu rozsianym z wielu powodów. Ponieważ nieskrępowane skurcze pęcherza i osłabienie mięśni pęcherza mogą powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu samego pęcherza, parcie na mocz nie jest odczuwalne. Aby określić dokładną przyczynę problemu, wymagane jest wykonanie badania objętości resztkowej. Zmniejszone doznania w okolicy narządów płciowych obniżają świadomość danej osoby o zaistnieniu problemu niekontrolowanego usunięcia moczu, a może nawet o całkowitym braku uczucia zmoczenia.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Sposób leczenia tego problemu składa się zazwyczaj z badania ISC i / lub zastosowania leków antycholinergicznych. W większości przypadków będą one wystarczające do kontrolowania nietrzymania moczu. Jeśli dysfunkcja pęcherza, która jest przyczyną nietrzymania moczu, nie reaguje na tego typu schemat terapeutyczny, neurolog prawdopodobnie skieruje Cię do urologa na bardziej rozległe badania pęcherza. Z kolei urolog postara się ustalić, czy istnieje jakiś inny problem, przyczyniający się do powstania wspomnianych objawów.