Czy istnieją inne leki doustne lub ich ziołowe wersje alternatywne dostępne do radzenia sobie z problemami seksualnymi?

Inne leki doustne są czasami używane w odniesieniu do niektórych rodzajów problemów seksualnych, ale ich skuteczność z punktu widzenia naukowego ogólnie jest słaba. Testosteron jest hormonem płciowym, który jest związany z popędem płciowym u mężczyzn i kobiet.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Suplementy zawierające testosteron zostały przewidziane dla kobiet i mężczyzn z niedoborem testosteronu w celu poprawy zaburzeń libido lub braku pobudzenia seksualnego. Choć zmniejszenie poziomu testosteronu nie zostało wykazane jako charakterystyczny objaw stwardnienia rozsianego, poziom testosteronu ulega znacznemu zmniejszeniu u mężczyzn i kobiet w zależności od wieku. Dla wzmocnienia ogólnego stanu zdrowia, zapewnienia długowieczności i stymulacji funkcji seksualnych przez setki lat jako tonik ziołowy była używana johimbina, kora drzewa afrykańskiego.

Chociaż niektóre badania wykazały, że johimbina faktycznie może być korzystna w zaburzeniach erekcji, posiada ona wiele istotnych skutków ubocznych, w tym występowanie ciężkiego niepokoju i innych trudności psychiatrycznych, podnoszenie ciśnienia krwi i pogorszenie czynności wątroby lub nerek. Amerykańska Organizacja Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że johimbina nie jest środkiem bezpiecznym i skutecznym i nie powinna być stosowana bez recepty. Johimbina, aktywny składnik preparatu, jest dostępny na receptę w Stanach Zjednoczonych. W dużej mierze przez duży popyt ze strony konsumentów, w fazie rozwojowej w kilku firmach farmaceutycznych są obecnie również inne leki doustne.