Czy jest jakiś powód, abym musiał zaprzestać uprawiania sportów rekreacyjnych, które najbardziej lubię?

Odpowiedź na to pytanie zależy od objawów stwardnienia rozsianego, które występują u danej osoby, i od ich wpływu na przyjemność z uprawiania jakiegokolwiek konkretnego sportu. Jeśli można fizycznie wykonywać dany rodzaj sportu, nawet jeśli nie idzie to tak dobrze jak wcześniej, to prawdopodobnie należy robić to nadal.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Wiele osób zaprzestaje jednak uprawiania sportu, jeśli tylko rozpozna u siebie objawy chorobowe, lub dlatego, że nie może już grać tak sprawnie, jak miało to miejsce w przeszłości. Nie ma jednak żadnych powodów, abyś musiał zatrzymać wykonywanie ulubionego sportu – chyba, że czujesz, że narażasz się (lub kogoś innego) na ryzyko kontuzji. Przedwczesne zatrzymanie możliwości rekreacji i przyjemności, a także rezygnacja z korzyści płynących z ćwiczeń, są ciągłym wyzwaniem dla organizmu. Chodzi o to, aby mieć stosowny czas, odpowiedni na przystosowanie się do zmian.