Czy są jakieś rodzaje ćwiczeń, które są szkodliwe dla mnie teraz, kiedy zachorowałem na stwardnienie rozsiane?

Brak jest konkretnych ćwiczeń, które mogłyby być szkodliwe dla osób ze stwardnieniem rozsianym, jednak należy skonsultować się z lekarzem za każdym razem, gdy chcemy rozpocząć jakiś nowy program ćwiczeniowy. Twoim najlepszym sprzymierzeńcem będzie tutaj zdrowy rozsądek.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Twoje ciało powie Ci najlepiej, jak reaguje na ćwiczenia, i na pewno da Ci znać, jeśli nie będzie mogło tolerować programu ćwiczeń, który wybrałeś. Należy pamiętać, aby nigdy nie wysilać się aż do momentu wyczerpania, oraz nie podnosić temperatury ciała tak bardzo, że mogłyby aktywować się objawy stwardnienia rozsianego. Mimo, że te chwilowe przegrzania nie oznaczają konieczności rezygnacji z jakichkolwiek aktywności i niekoniecznie wskazują na progresję choroby, mogą być one niewygodne i denerwujące. Regularne, umiarkowane ćwiczenia w chłodnym otoczeniu, z okresowymi przerwami na odpoczynek, pozwolą Ci uzyskać maksymalne korzyści z programu ćwiczeń i unikać niepotrzebnego dyskomfortu.