Czy suplementy diety są całkowicie bezpieczne?

Z wyjątkiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dla większości z suplementów promowanych do stosowania w stwardnieniu rozsianym rzeczywiście przeprowadzono badania. Oto kilka ważnych punktów, o których należy pamiętać przy stosowaniu suplementów diety:

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

– Fakt, że produkt jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością i jest oznaczony jako „naturalny” wcale nie musi oznaczać, że jest on zupełnie bezpieczny i korzystny; podczas, gdy niektóre z nich faktycznie są zdrowe lub łagodne, inne są całkiem toksyczne (na przykład Chaparral, żywokost, german, lobelia, jarmułka, Yohimbe).

– Suplementy diety, a także leki dostępne bez recepty, nie są pozbawione możliwości pojawienia się efektów ubocznych. Każdy suplement, który zapewnia jakieś korzyści, zawiera bowiem substancje chemiczne, które mogą powodować również pewne skutki uboczne. Na przykład, wiele ziół uspokajających może podrażniać drogi moczowe i powodować inne nieprzyjemne efekty.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

– Kombinacje suplementów diety z konwencjonalnymi lekami nie są jeszcze w pełni zbadane i niewiele wiadomo o tym, jak dane interakcje mogą wpłynąć na bezpieczeństwo, działania uboczne zażywania lub jakie są indywidualne korzyści każdego z nich.

Podobnie jak w przypadku wszystkich prób stosowania medycyny alternatywnej i komplementarnej, najlepszą strategią w przypadku suplementów diety jest ich uważne zbadanie i omówienie ich z lekarzem.