Dlaczego muszę mieć przepisane sterydy i w jaki sposób mój lekarz decyduje, kiedy powinienem je przyjmować, a kiedy nie?

Kortykosteroidy (określane również jako steroidy) – należą do grupy substancji chemicznych, z których niektóre są naturalnie występującymi hormonami. Pełnią one wiele ważnych funkcji hormonalnych, ale wykazują też wiele działań dodatkowych przy podawaniu ich jako leki (zwykle w sztucznych preparatach). Ich przydatność w leczeniu stwardnienia rozsianego wynika z ich zdolności do zmniejszania stanu zapalnego w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), co najmniej przez częściowe zamknięcie uszkodzonej bariery krew-mózg. Nie należy mylić sterydów stosowanych w terapii stwardnienia rozsianego ze sterydami anabolicznymi, używanymi przez sportowców do budowy mięśni.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Należy pamiętać, że kortykosteroidy stosowane w stwardnieniu rozsianym hamują stany zapalne. W normalnych warunkach, wiele potencjalnie szkodliwych substancji jest zabezpieczanych przez barierę krew-mózg by nie mogły przenosić się z krwi do mózgu i rdzenia kręgowego. Podczas ataków stwardnienia rozsianego, bariera ta może zostać rozbita, co może pozwolić na pojawienie się uszkodzeń chemicznych i wycieku komórek do ośrodkowego układu nerwowego. Ten przeciek powoduje stan zapalny, który prowadzi do ostrych objawów neurologicznych z towarzyszącymi im objawami przewlekłego uszkodzenia mieliny i aksonów. Sterydy wydają się znacznie zmniejszać ten stan zapalny.

Ponieważ większość zaostrzeń stwardnienia rozsianego w końcu rozwiązuje się samoczynnie, specjaliści zajmujący się tych schorzeniem mają skłonność do przepisywania kortykosteroidy tylko wtedy, gdy atak choroby jest na tyle poważny, że zakłóca funkcjonowanie dotkniętej nią osoby. Przykładowo będą to problemy z widzeniem, kłopoty z poruszaniem się pieszo czy zakłócenie działań związanych z pracą lub wychowaniem dzieci. Łagodny atak zmian sensorycznych (na przykład drętwienie i mrowienie) lub osłabienia jednej strony ciała nie muszą wymaga leczenia, chyba że są bardzo niewygodne.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby