Dlaczego niektóre objawy choroby pojawiają się i znikają, a inne wydają się pozostawać przez dłuższy czas?

Objawy stwardnienia rozsianego początkowo pojawiają się z powodu stanów zapalnych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Wynikiem takiego zapalenia jest powstawanie obrzęku (zobacz: obrzęki), które mogą powodować różne inne dolegliwości. Objawy zaczynają się cofać w momencie, gdy obrzęk stopniowo ustępuje. Czasami zapalenie w danej części układu nerwowego jest na tyle poważne, że może spowodować uszkodzenie aksonów i demielinizację.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Gdy aksony zostały chociaż raz poważnie uszkodzone, objawy mogą pozostać. Objawy towarzyszące stwardnieniu rozsianemu mogą się również pogorszyć czasowo z powodów niezwiązanych z samym procesem chorobowym. Tymczasowe podwyższenie temperatury ciała, takie jak to spowodowane przez zakażenie lub nadmierny wysiłek, może spowodować zaistnienie objawów u danej osoby, które jednak ustępują, gdy tylko temperatura ciała wróci do normy. Podobnie jest w przypadku, gdy objawy nasilają się czasowo w okresie intensywnego zmęczenia i ustępują po okresie spoczynku. Epizody te są nazywane objawami pozornymi, ponieważ nie odzwierciedlają rzeczywistych zmian lub progresji choroby.