Drętwienie w stwardnieniu rozsianym

Drętwienie i mrowienie są jednymi z najczęstszych dolegliwości w SM, zwykle sprawia spory kłopot, a nie wyłączenie jako objaw.

stwardnienie drętwienie

Drętwienie i mrowienie występuje, gdy nerwy, które przekazują czucie nie prowadzą informacje prawidłowo, tak że chory nie jest w stanie odczuć odpowiednich wrażeń z tego obszaru.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Drętwienie twarzy, ciała, dłoni i stóp jest jednym z najczęstszych objawów stwardnienia rozsianego . Często staje ono pierwszą kliniczną manifestacją SM, czyli pierwszym objawem choroby. Nasilenie objawów jest bardzo szeroki: od łagodnego, wykrywalnego neurologicznie drętwienia, do ciężkiego, często znacznie wpływającego na codzienne aspekty życia.

Na przykład, drętwienie ręki, może kolidować z typowymi czynnościami, takimi jak pisanie, ubieranie, czesanie; a drętwienie nóg może sprawiać trudności w chodzeniu; drętwienie twarzy może powodować dyskomfort podczas jedzenia.

Należy zwrócić uwagę, że często intensywność objawów może zmieniać się w czasie dnia. Czynniki zewnętrzne, takie jak wzrost temperatury, zmęczenie , wysiłek fizyczny może prowadzić do tego, że przez jakiś czas uczucie drętwienia będzie bardziej wyraźne. Jednak po spoczynku, objawy mogą ulec zmniejszeniu.

Hipoestezja

Drętwienie (niedoczulica) – zaburzenie, w którym występuje zmniejszona wrażliwość powierzchni. To może się objawiać w postaci mniejszego wrażenia dotykowe po dotknięciu różnych przedmiotów, zmniejszoną wrażliwością na ból, temperaturę i trudnościami przy określaniu różnicy temperatur. W większości przypadków przyczyną tego objawu w stwardnieniu rozsianym jest powstawanie ognisk demielinizacji w rdzeniowo-wzgórzowych neuronach doprowadzających, którymi w organizmie człowieka, przesyłane są sygnały zmian temperatury, bolesne bodźce, ciśnienie (dotyk),

Nie należy mylić drętwienia z osłabieniem mięśni. Podczas badania neurologicznego lekarz może ustalić, czy objawy są związane z wrażliwością na zmiany, czy innymi zaburzeniami czynnościowymi.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Leczenie drętwienia


Niestety, aktualnie brak jest konkretnych preparatów leczniczych, które mogą uporać się z drętwieniem

Oczywiście, w bardzo ciężkich przypadkach, gdy drętwienie znacząco wpływa na jakość życia, gdy przynosi ono znaczące emocjonalne i fizyczne dolegliwości, lekarz może zalecić krótką terapię kortykosteroidami (terapia impuls) w celu łagodzenia zaostrzenia choroby podstawowej .

Pomimo faktu, że drętwienie czasami nazywa się ” łagodnym objawem” stwardnienia rozsianego, potrafi sprawić znaczny dyskomfort. Aby uporać się z tym objawem przydatnych może być kilka wskazówek, które pomogą specjalistom i samym pacjentom:

1. Uważaj na siebie w ciągu dnia i staraj się odpowiedzieć na trzy proste pytania: kiedy, gdzie i na jak długo (lub intensywnie) czułeś zdrętwienie. Może intensywność objawów drętwienia zależy od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia , pora dnia itp. Poprzez określenie tych czynników, staraj się ich unikać.

2. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania pożywienia , jeśli jesteś zaniepokojony drętwieniem twarzy.

3. Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu źródeł ciepła (ciepłej wody, kuchenki itp.). Gdy występują zaburzenia czucia temperatury, nieświadomie, można uzyskać dość poważne oparzenia.

4. Omówić z lekarzem możliwość suplementacji witamin z grupy B.

5. Wielu pacjentów zgłasza, że masaż pomaga zmniejszyć drętwienie, a także joga, medytacja, akupunktura .

Leki sterydowe mogą poprawić stan drętwienia, ale obecnie medycyna zna mało przypadków konieczności stosowania leków z prawdziwej potrzeby w przypadku drętwienia. Jednak sam fakt myślenia o drętwieniu może nasilać problem i czynić go szczególnie kłopotliwym.

Najlepszą metodą jest uświadomienie sobie, że drętwienie nie wskazuje na pogorszenie się choroby. Agresywne podejście do leczenia to stosowanie kortyzonu, jeśli wiąże się z osłabieniem ruchów lub dysfunkcją narządów płciowych. Jednak żaden z leków, które są dostępne w leczeniu nie może całkowicie wyleczyć drętwienia.