Gdzie szukać pomocy

Oprócz zalecania Ci odpowiednich urządzeń usprawniających mobilność, Twój fizjoterapeuta jest też jednym z kilku możliwych źródeł ważnych informacji na temat stwardnienia rozsianego (oprócz centrów opieki ambulatoryjnej, lokalnego oddziału Krajowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i innych członków zespołów opieki zdrowotnej).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Terapeuta może na przykład pomóc Ci w uzyskaniu indywidualnej tablicy rejestracyjnej z lokalnego działu motoryzacyjnego, która pozwoli Ci korzystać z miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Terapeuta może również pokazać Ci, w jaki sposób możesz ubiegać się o dostęp do wszelkich dostępnych programów transportu publicznego dla osób niepełnosprawnych lub do korzystania z wyznaczonego miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych w pobliżu Twojego domu, szkoły lub miejsca pracy.

Niniejszy rozdział jest wyłącznie małą próbką spośród wszystkich pytań najczęściej zadawanych wśród fizjoterapeutów. Pytania bardziej szczegółowe, odnoszące się do własnej sytuacji pacjenta, należy kierować bezpośrednio do swojego specjalisty. Chociaż może się wydawać, że dwie osoby ze stwardnieniem rozsianym mają te same objawy, przyczyny leżące u podstaw tych objawów mogą być bardzo różne. Mając to na uwadze, najlepiej po prostu skonsultować się z lekarzem zajmującym się danym przypadkiem, by móc uzyskać indywidualną ocenę określonej sytuacji.