Gorąco nasila objawy stwardnienia rozsianego

Dla wielu ludzi, czas wzmożonego ciepła rzeczywiście pogarsza objawy stwardnienia rozsianego. Może to nastąpić nawet w przypadku najmniejszego podniesienia temperatury ciała (nawet o jeden stopień). Nie ma jednak dowodów na to, że ciepło rzeczywiście sprawia, że choroba się pogłębia. Natomiast wiadomo, że wzmożone ciepło zmienia sposób przewodzenia nerwów (upływ impulsów nerwowych) i powoduje uczucie osłabienia kończyn. To samo zjawisko występuje równie często, gdy osoba zostaje przegrzana w wyniku wysiłku fizycznego lub gdy rozwinie się u niej podwyższona temperatura ciała z powodu infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Aby wykorzystać ten objaw wzmożonej wrażliwości cieplnej, w badaniu stwardnienia rozsianego użyto testu gorącej kąpieli (obecne techniki obrazowania stały się zbędne). Osoba podejrzana o zakażenie została wprowadzona do wanny z gorącą wodą, aby lekarz mógł sprawdzić, czy objawy stwardnienia rozsianego mogły się zaostrzyć. Dlatego nie dziwi fakt, że ciepło i wilgotność latem sprawiają, że pacjenci czują się gorzej. Utrzymanie niskiej temperatury ciała pomaga złagodzić ten problem i jest z pewnością najlepszą strategią zarządzania chorobą podczas upalnego lata i w czasie gorączki.

Należy zatem unikać niepotrzebnych ekspozycji na ciepło, gorących kąpieli i opalania – nie są to bowiem dobre zajęcia dla kogoś ze stwardnieniem rozsianym. Jeśli jest taka możliwość, należy raczej skorzystać z klimatyzacji, pić zimne napoje czy zastosować jakiś układ chłodzenia ciała. Systemy chłodzenia ciała występują w dwóch podstawowych typach, i wydają się być najbardziej przydatne dla tych osób, które są wrażliwe na ciepło oraz wilgotność latem.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Najprostszym systemem chłodzenia jest kamizelka, zaprojektowana do przechowywania zamrożonych pokładów żelowych ułożonych w przedziałach z przodu i z tyłu (np. Steele Vest). Pacjent może nosić ten rodzaj kamizelki na przykład podczas jazdy w ciepłym samochodzie, w czasie działalności wykonywanej na zewnątrz, podczas gotowania na gorącym piecu lub po prostu w czasie pobytu w ciepłym domu. Nieco bardziej skomplikowanym systemem chłodzenia są elektronicznie pompy zimnego płynu za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanego ubrania.