Ile pić płynów w stwardnieniu rozsianym?

Mój lekarz mówi, że z powodu moich zaparć powinienem pić więcej płynów, ale kiedy dużo piję, mam problemy z kontrolowaniem moczu. Nie mogę się zdecydować, który z tych problemów jest gorszy!

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zwiększenie ilości spożywanych płynów jest z pewnością jednym z ważniejszych sposobów na poprawę pracy jelit. Powszechnie zaleca się picie dwóch litrów płynów każdego dnia. Pamiętaj, aby omówić z lekarzem lub pielęgniarką wszelkie problemy, które masz z kontrolowaniem moczu, aby specjaliści mogli zalecić Ci odpowiednie techniki zarządzania objawami.

Dylematem oczywiście jest to, że obydwa problemy są bardzo uciążliwe i niewygodne. Jako pierwszymi należy jednak zająć się problemami z pęcherzem, dzięki czemu będzie można rozpocząć zwiększone spożycie płynów niezbędnych do satysfakcjonującego funkcjonowania jelit. Zrównoważenie pracy pęcherza i zarządzanie prawidłowym funkcjonowaniem jelit może zająć trochę czasu i wymagać cierpliwości ze strony pacjenta, ale może to być osiągnięte w taki sposób, który pomoże zmniejszyć objawy. Sprawi to polepszenie komfortu życia, zapewni większą wygodę i pozwoli w przyszłości uniknąć ewentualnych groźnych powikłań.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby