Jak mogę sprawdzić, czy rozwijają się u mnie niepokojące problemy ze skórą?

Najlepszym sposobem ustalenia, czy rozwijają się problemy skórne, może być poszukiwanie zmian zabarwienia skóry. Ponieważ trudne jest, by samodzielnie uzyskać jasny obraz tych obszarów, które są najbardziej podatne na podrażnienia, do samodzielnego badania zagrożonych obszarów możesz użyć lusterka.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Wskazane jest również, aby mieć dość regularne, wykonywane co jakiś czas, dokładne obserwacje poszczególnych partii skóry, dokonywane przez członka rodziny lub pielęgniarkę. Jest to szczególnie ważne w tych wypadkach, jeśli wystąpiła utrata czucia, ponieważ ten defekt będzie prawdopodobnie uniemożliwiał uświadomienie sobie ewentualnego bólu. Najwcześniejszym objawem bólu z powodu nadmiernego ucisku jest zazwyczaj zaczerwienienie skóry, które stopniowo zamienia się w bolesne pęcherze, a następnie się otwiera.

Niekiedy pierwszym objawem jest pojawienie się miękkiego, zaczernionego obszaru tuż pod skórą. Jeśli w bolącym miejscu zacznie wytwarzać się płyn, po pewnym czasie z otworu może wydobywać się śluz, który oznacza stopniowe zwiększanie się bólu, przy jednoczesnym poszerzaniu i pogłębianiu rany.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby