Jak powinna korzystać z komputera osoba chora na SM

Słyszałem, że posiadanie w domu komputera może być bardzo przydatne dla kogoś, kto jest wyłączony ze społeczeństwa z powodu swojej niepełnosprawności. Jak komputer mógłby mi pomóc, i gdzie mam iść, aby dowiedzieć się, który komputer będzie najlepiej spełniał moje potrzeby?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Najważniejszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, brzmi: „W jaki sposób komputer może być przydatny dla mnie?”. Przy użyciu komputera można na przykład tworzyć listy zadań, a także pisać listy. Można go również używać w celu przekazywania informacji, tworzenia list adresowych, prowadzenia księgowości i dysponowania finansami, obsługiwania poczty elektronicznej i prowadzenia komunikacji on-line, rysowania grafik, wysyłania i odbierania informacji za pośrednictwem faksu, grania w gry komputerowe itd.

Kolejnym krokiem jest samo używanie komputera. Weź pod uwagę zapisanie się na kurs posługiwania się komputerem i porozmawiaj z przyjaciółmi na temat sposobu, w jaki oni wykorzystują swoje komputery. Innymi słowy, jeszcze przed udaniem się do sklepu w celu zakupienia tego – zazwyczaj drogiego – sprzętu, spróbuj dowiedzieć się, czy jest prawdopodobne, abyś był w stanie cieszyć się z efektywnego wykorzystywania komputera. Gdy to już nastąpi, będziesz gotowy, aby udać się do sklepu komputerowego i spędzić odpowiedni czas z handlowcem, który może wyjaśnić Ci specyficzny żargon komputerowy i przedstawi Ci różne rodzaje sprzętu i akcesoriów. Bardzo pomocne jest mieć wówczas obok siebie najlepszego przyjaciela lub kogoś, kto o komputerach wie więcej, niż Ty.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Podczas rozmowy z handlowcem, ważne jest to, by poinformować go o dość specyficznych aspektach Twojej niepełnosprawności. System komputerowy może być odpowiednio dostosowany do różnego rodzaju wizualnych, sensorycznych i mechanicznych problemów użytkownika. Jeśli okaże się, że sprzedawca po prostu próbuje sprzedać Ci jakikolwiek komputer bez poświęcenia odpowiedniego czasu na zrozumienie Twoich potrzeb, spróbuj poprosić o pomoc innego sprzedawcę lub odwiedź inny sklep. Należy jednak pamiętać, że sprzedawca wcale nie musi posiadać umiejętności niezbędnych do identyfikacji konkretnych udogodnień sprzętowych, które mogą optymalizować Twoją zdolność funkcjonowania z komputerem.

Sekcja „Technologia” na liście zalecanych środków może także skierować Cię do uzyskania informacji o różnych adaptacjach sprzętu komputerowego dla osób niepełnosprawnych. Takim usprawnieniem może być na przykład zastosowanie większego ekranu, aby zapobiec pogorszaniu się wzroku, dostosowanie ergonomii klawiatury i użycie systemu rozpoznawania głosu w celu zrekompensowania braku koordynacji kończyn górnych. Należy pamiętać, że cały czas rozwijają się nowe opcje technologiczne. Dzieje się to w tempie znacznie szybszym, niż przypuszczamy, a większość z nas nie może wręcz za tym nadążyć.

Twój lekarz lub terapeuta zajęciowy może polecić Ci zapoznanie się z technologiami usprawniającymi korzystanie ze sprzętu komputerowego, dostępnymi dzięki Krajowemu Towarzystwu Stwardnienia Rozsianego. Terapeuci i / lub dostawcy sprzętu, posiadający certyfikat technologii rehabilitacji (CRT), zostali specjalnie przeszkoleni w zakresie technologii wspomagających rehabilitację osoby niepełnosprawnej. Będą oni w stanie polecić Ci różne opcje technologiczne, które zwiększą Twoją niezależność, a także polecą Ci sprzęt odpowiedni do Twoich umiejętności. Warto także śledzi