Jak przerobić kuchnię i łazienkę dla chorego na SM

Planujemy przerobić w naszym domu łazienkę i kuchnię. Jakie zmiany moglibyście polecić?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Dostępność i łatwość obsługi – to główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu modyfikacji domu. Dostępne jest kilka dobrych przeróbek, które faktycznie mogą usprawnić codzienne funkcjonowanie osoby ze stwardnieniem rozsianym.
Przy projektowaniu nowych rodzajów usprawnień w łazience, przede wszystkim należy rozważyć:

  • szerokość drzwi,
  • adekwatność przestrzeni do wszystkich rodzajów manewrów wykonywanych przez domowników, w tym zapewnienie swobody poruszania się dowolnego urządzenia usprawniającego chodzenie, takiego jak kule, chodzik, skuter lub wózek inwalidzki,
  • wysokość, kształt i montaż umywalki oraz toalety,
  • wygodny dostęp do apteczki i innych obszarów składowania leków i środków pierwszej pomocy,
  • wymiana kabiny prysznicowej na wannę lub montaż wanny z kabiną prysznicową,
  • zaprojektowanie klamek i dźwigni kranów w taki sposób, by ich obsługa była łatwa i komfortowa,
  • zaprojektowanie włączników światła i rozmieszczenie ich tak, aby oba włączniki światła i gniazdka elektryczne były dostępne zarówno na stojąco, jak i na siedząco.

Podobnie jest w przypadku dobrze zaprojektowanej kuchni. Może ona sprawić, że przygotowywanie posiłków będzie znacznie przyjemniejsze i mniej męczące. Podczas przebudowy kuchni powinny być rozważane i omawiane ostrożnie umieszczone urządzenia: liczniki, zlewy, szafki i obszary robocze. Ważne jest, byś mógł dotrzeć do przedmiotów, których potrzebujesz, bez konieczności ciągłego chodzenia tam i z powrotem, i sięgnięcia po nie kiedy tylko będziesz chciał. Podobnie jak w przypadku innych długotrwałych, kosztownych decyzji i projektów, staraj się myśleć nie tylko o swoich obecnych potrzebach, ale także o potencjalnych potrzebach w przyszłości.

Możesz zaplanować, by blaty w Twojej kuchni były zamontowane niżej niż zwykle – w przypadku, gdybyś chciał lub musiał częściej przystępować do gotowania z pozycji siedzącej. Ponadto, może warto byłoby rozważyć blaty podwieszane, które pozwoliłyby uzyskać wygodną przestrzeń dla nóg, jeśli pracowalibyście w pozycji siedzącej. Na pewno przed rozpoczęciem reorganizacji przestrzeni kuchennej dobrze jest skonsultować się ze swoim terapeutą zajęciowym, a także generalnym wykonawcą projektu lub architektem, którzy posiadają potrzebną wiedzę na temat dostępności i możliwości takiego projektowania. Praca ze specjalistą od budowy i organizacji wyposażenia wnętrz jest trafną inwestycja w kierunku stworzenia domu, który umożliwia maksymalną mobilność i niezależność.