Jak radzić sobie w WC podczas stwardnienia rozsianego

Martwię się, że nie jestem wystarczająco sprawna do samodzielnego oczyszczania swojego ciała po zabiegach toaletowych. Czy istnieją jakieś sposoby, bym mogła robić to bardziej efektywnie?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Samodzielność w toalecie jest sprawą bardzo osobistą, jednak może być ona problematyczna ze względu na słabą równowagę podczas siedzenia lub ograniczone możliwości użycia rąk. Spróbuj używać mokrej ściereczki lub przetrzeć się wilgotną gąbką w celu oczyszczenia siebie po korzystaniu z toalety. Możesz mieć także przygotowaną butelkę z letnią wodą, którą użyjesz do płukania się po zabiegach toaletowych.

Kilka pomocy toaletowych, takich jak na przykład kleszcze do otwierania WC, jest dostępnych za pośrednictwem ADL oraz u dostawców sprzętu medycznego (patrz katalog: zakupów do zrobienia bez wychodzenia z domu w źródłach zalecanych na końcu rozdziału). Jeśli masz zmniejszoną sprawność rąk, szczypce mogą nie być wskazane. Dostępne są również alternatywne źródła pomocy, na przykład przenośne lub zainstalowane na stałe bidety. Niektóre modele umożliwiają tylko płukanie, a inne pozwalają także na osuszanie zwilżonych obszarów ciała.