Jak radzić sobie ze zmęczeniem w stwardnieniu rozsianym

Zmęczenie – jest najczęstszym objawem stwardnienia rozsianego, a wielu ludzi zgłasza je jako najbardziej uporczywy problem. Jest to rzeczywiście jeden z głównych powodów, dla którego osoby chorujące na SR opuszczają pracę. W stwardnieniu rozsianym może wystąpić kilka różnych rodzajów zmęczenia. Dla każdego z nich istnieje odrębna strategia radzenia sobie z chorobą.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zmęczenie, który wydaje się być unikalne dla tej choroby, określa się również jako syndrom zmęczenia. Jest on opisany jako przeważające wrażenie zmęczenia, które wydaje się niezwiązane z poziomem wykazywanej aktywności, a nawet porą dnia. Choć większość ludzi twierdzi, że ten rodzaj zmęczenia pojawia w późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, może on również wystąpić w godzinach porannych. I choć niektórzy uważają, że takie zmęczenie w pewnym stopniu łagodzi krótki odpoczynek, inni twierdzą, że jest to niezależne od snu lub wypoczynku.

Zmęczenie tego typu często ustępuje po zastosowaniu leków neurochemicznych (patrz: dodatek C), takich jak Symmetrel (amantadyna) oraz Provigil (modafinil), jak również dzięki zastosowaniu indywidualnego schematu ćwiczeń aerobowych. Przed przepisaniem któregokolwiek z tych leków, lekarz z pewnością będzie starał się zidentyfikować i rozwiązać wszystkie inne czynniki, które mogą przyczyniać się do pojawienia się zmęczenia.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Inne rodzaje zmęczenia mogą obejmować:

Okresowe zmęczenie mięśni: Jego objawy mogą występować w rękach lub nogach w przypadku wykonywania powtarzalnych ruchów. Po przejściu pewnej odległości może się na przykład okazać, że w jednej nodze zaczyna się odczuwać skurcze, a sama kończyna jest bardzo słaba. Ten typ zmęczenia jest spowodowany tymczasowym zablokowaniem przewodzenia nerwowego. Najlepiej się wtedy po prostu zatrzymać i odpocząć wystarczająco długą chwilę, aby umożliwić ponowne uruchomienie przewodzenia nerwowego. Korzystne mogą być również strategie chłodzące.

Nawracające zmęczenie w przypadku, gdy mięśnie są w pełni wykorzystywane. Osoby ze stwardnieniem rozsianym, które doświadczają uczucia słabości, wrażliwości na ciepło i zmęczenia stają się mniej aktywne. Ten brak aktywności prowadzi z kolei do jeszcze większego zmęczenia i osłabienia. Dlatego bardzo ważne jest, aby zaangażować się w jakąś formę regularnych ćwiczeń, aby zwiększyć swoją wytrzymałość. Lekarz lub fizjoterapeuta może pomóc Ci zaprojektować taki schemat ćwiczeń, który będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości.

Zmęczenie neuromięśniowe: W wyniku wpływu stwardnienia rozsianego na kontrolę mięśni, koordynację i wytrzymałość, do wykonywania rutynowych zadań zwykle potrzeba pacjentowi znacznie zwiększonego wysiłku i energii. Ten rodzaj zmęczenia jest najłatwiejszy do wyeliminowania dzięki zastosowaniu technologii wspomagających (na przykład narzędzi i urządzeń, które upraszczają codzienną aktywność i ułatwiają poruszanie się oraz łagodzą problemy z chodzeniem).

Zmęczenie spowodowane depresją: Ten objaw jest bardzo powszechny u osób przeżywających poważną depresję. Ten rodzaj zmęczenia najlepiej wyeliminować poprzez udział w psychoterapii i, jeśli to konieczne, zastosowanie leków przeciwdepresyjnych.

Zmęczenie wywołane lekami: Zmęczenie może być niefortunnym efektem ubocznym niektórych leków stosowanych przy stwardnieniu rozsianym. Oczywiste jest, że najlepszą strategią jest identyfikacja takich leków, które zapewniają największą skuteczność w łagodzeniu objawów z jednoczesną jak najmniejszą ilością związanego z nimi ewentualnego zmęczenia. Gdy konieczne jest jednak stosowanie leków, które powodują znaczne zmęczenie, pomocne może okazać się rozpoczęcie ich stosowania od bardzo małych dawek, aby umożliwić organizmowi stopniowe dostosowywanie się do zawartych w nich substancji.

Zmęczenie w wyniku zaburzeń snu: Zwykle przeciwdziała się nim przez wyeliminowanie objawów lub problemów, które wpływają na zdrowy sen.