Jak zakończy się moje stwardnienie rozsiane? Czy każde stwardnienie rozsiane kończy się zawsze wózkiem inwalidzkim lub leżeniem w łóżku?

Nie jest to możliwe aby lekarz był w stanie przewidzieć z pełną dokładnością co stanie się z osobą chorą na stwardnienie rozsiane w przyszłości ponieważ jest to choroba nieprzewidywalna. Jednak wielu lekarzy poprzez zbadanie objawów oraz czynników towarzyszących oraz częstości napadów jest w stanie z dużą dokładnością przewidzieć jaki będzie stopień niepełnosprawności danej osoby.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Osoby które mają częste ataki szczególnie w pierwszych latach choroby wydają się rokować znacznie gorzej niż ci którzy mają rzadsze objawy choroby. Rokowanie u osób u których ataki są znacznie częstsze występuje znacznie gorsza koordynacja ruchu. Mają tendencję do gorszego radzenia sobie w życiu występują, u nich bardzo często pojawiają sie problemy ze wzrokiem oraz drętwienie. Są to osoby wyraźnie osłabione o wyraźnym braku koordynacji u których rokowanie znacznie pogarsza się z czasem.