Jak złagodzić sztywność, którą odczuwam w swoim ciele?

Sztywność w przebiegu stwardnienia rozsianego jest najczęściej pojawiającym się objawem spastyczności, który jest spowodowany przez rozregulowanie impulsów nerwowych w rdzeniu kręgowym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Bardzo łagodne przypadki spastyczności w stwardnieniu rozsianym często mogą być efektywnie eliminowane za pomocą ćwiczeń z zakresu rozciągania i zwiększania mobilności pacjenta. Ćwiczenia te są bardzo ważne dla zachowania elastyczności mięśni i ścięgien, a tym samym dla zmniejszenia sztywności ciała i eliminacji innych dalszych powikłań. Fizjoterapeuta z pewnością opracuje dla Ciebie specjalny program ćwiczeń rozciągających.

Dodatkowo, dla eliminacji ogólnej sztywności ciała korzystne są regularne ćwiczenia krążeniowe. Pamiętaj jednak, że same ćwiczenia mogą nie być wystarczające w celu leczenia samej spastyczności. Jeśli, pomimo zastosowanych ćwiczeń, sztywność trwa nadal lub się pogarsza (lub ćwiczenia stają się zbyt trudne i niewygodne do wykonania), lekarz będzie prawdopodobnie zalecał stosowanie leków do zarządzania spastycznością w połączeniu z ćwiczeniami.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby