Jaka jest różnica między medycyną alternatywną a komplementarną?

Obydwa te terminy odnoszą się do substancji, które można kupić zarówno w aptece, jak i w sklepie spożywczym. Obydwa też związane są z metodami promowania zdrowia i strategiami leczenia, zalecanymi przez praktyków niemedycznych. Gdy te zabiegi są stosowane w połączeniu, albo jako dodatek do konwencjonalnego leczenia medycznego, są one określane jako komplementarne. Natomiast gdy są używane zamiast głównego nurtu zabiegów medycznych, są uważane za alternatywne.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Badania wykazały, że aż dwie trzecie osób chorujących na stwardnienie rozsiane używa jakiejś formy CAM, przy czym zdecydowana większość z nich za pomocą tych interwencji uzupełnia konwencjonalne metody leczenia schorzenia opisane w innych rozdziałach w części II. Niestety, wiele osób decyduje się nie mówić swojemu lekarzowi na temat wykorzystywania przez nich CAM – albo dlatego, że obawiają się, że ich lekarz będzie reagować negatywnie, albo dlatego, że uważają, że nie jest to istotna informacja, której lekarz powinien wiedzieć. Natomiast wiedza z tego zakresu jest niezwykle ważna dla lekarza w celu poznania wszystkich przyjmowanych leków przepisanych przez tego czy innego lekarza lub preparatów nabytych na własną rękę. Umożliwi to lekarzowi poinformowanie pacjenta o możliwych negatywnych oddziaływaniach lub niebezpiecznych skutkach ubocznych, których chorzy mogą nie być świadomi.