Jaki wózek inwalidzki wybrać w stwardnieniu rozsianym

Jaka jest różnica pomiędzy wózkiem napędzanym ręcznie, wózkiem zasilanym silnikiem skutera i elektrycznym wózkiem inwalidzkim? Skąd mam wiedzieć, co jest dla mnie najlepsze? Czy opłaca się wykupować ubezpieczenie dla każdego z nich?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ręczny wózek inwalidzki jest niezmotoryzowanym urządzeniem, zapewniającym mobilność pacjenta. Osoba, która chce korzystać z tego typu udogodnienia bez pomocy innej osoby, musi posiadać wystarczającą siłę w górnej części ciała do możliwości własnoręcznego napędzania krzesła. Jeśli natomiast odczuwasz znaczne osłabienie ciała lub zmęczenie, w korzystaniu z wózka będzie Ci musiała pomóc inna osoba. Zaletą tego rodzaju pomocy jest to, że wózek zazwyczaj jest składany, a tym samym łatwy w transporcie. Niektórzy ludzie, którzy przez większość czasu czują się komfortowo, mogą trzymać lekki, przenośny wózek inwalidzki w bagażniku samochodu, przystosowany do użytku w miejscach takich jak centra handlowe, które wymagają od nich pokonywania dużych odległości.

Napędzany silnikiem skuter jest pojazdem, który przypomina wózek golfowy. Typowy model składa się z trzech lub czterech kół, posiada akumulatory wielokrotnego ładowania i jest napędzany za pomocą mechanizmu popychanego kciukiem. Aby efektywnie wykorzystać taki skuter, trzeba być w stanie wstać i przenieść się na siedzenie. Wymaga to stałych umiejętności poruszania się, dość wysokiego stopnia mobilności i zachowywania odpowiedniej równowagi ciała. Skutery elektryczne można z łatwością zdemontować i umieścić w samochodzie. W zależności od wielkości i typu samochodu, możliwe jest zainstalowanie w nim windy elektrycznej, która będzie podnosić najcięższe części skutera do złożenia go w bagażniku. Skutery produkowane są w oszałamiająco różnych stylach, kolorach, rozmiarach i gramaturach.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Niektóre z nich są przeznaczone przede wszystkim do użytku w pomieszczeniach, podczas gdy inne mogą bardzo dobrze poruszać się po terenie odkrytym. Wszystkie mogą być przewożone na pokładzie samolotu jako bagaż rejestrowany. Głównym ograniczeniem takich urządzeń jest to, że system siedzisk nie zapewnia odpowiedniego wsparcia, jeśli u chorego istnieją nieprawidłowości zmiany postawy.

Wózek inwalidzki napędzany silnikiem elektrycznym posiada akumulator i jest zwykle napędzany dzięki samodzielnej kontroli osoby siedzącej na wózku. Jednakże, istnieje wiele różnych opcji napędu, gdy kontrola wózka jest trudna do opanowania. Ten typ fotela inwalidzkiego jest przydatny dla osoby, która nie może samodzielnie chodzić i stać oraz potrzebuje więcej wsparcia niż zwykłe siedzenie skutera elektrycznego. Jego głównym ograniczeniem jest to, że na ogół nie jest składany – co powoduje trudności z transportem.

Osoba, która chce korzystać z wózka inwalidzkiego zasilanego niezależnie, prawdopodobnie będzie potrzebowała przewozić go w samochodzie wyposażonym w specjalne przyrządy do transportu urządzenia. Zarówno skutery, jak i zmotoryzowane wózki inwalidzkie są dobrą alternatywą dla kogoś, kto nie lubi poczucia, że jego ruch jest kierowany przez kogoś, kto popycha go z tyłu. Przy okazji samodzielne sterowanie wózkiem inwalidzki pozwala na znajdowanie się u boku swojego towarzysza – można dzięki temu swobodnie prowadzić rozmowę i czuć się całkowicie niezależnym.

Przed podjęciem decyzji, jaki sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Lekarz i fizjoterapeuta pomogą ocenić Ci Twoje wymagania fizyczne i powiedzieć, która opcja (bądź opcje) będzie dla Ciebie najlepsza. Gdy już będziesz wiedział, jakie rodzaje urządzeń są najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb, możesz zadać fizjoterapeucie inne ważne pytania. Lekarz z pewnością pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące następujących kwestii:

  • Czy jeżeli zechcę, mogę w moim stanie korzystać z różnych rodzajów wózków inwalidzkich?
  • Gdzie będę przechowywał swój sprzęt, jeśli nie będę go akurat używał?
  • Jak będę przetransportować urządzenie z jednego miejsca do drugiego?
  • Czy będę w stanie używać taki sprzęt także poza moim domem?
  • Czy będę w stanie korzystać z tego urządzenia niezależnie (samodzielnie), czy będę potrzebował pomocy kogoś innego
  • Czy muszę mieć szczególne cechy fizyczne, aby móc poruszać się na takim wózku? Co w momencie, gdy posiadam na przykład określone wady postawy lub utratę elastyczności mięśni?

Odpowiedź na te pytania pomoże Ci wybrać konkretny sprzęt, który będzie mógł spełnić Twoje oczekiwania w sposób najbardziej efektywny. Niektóre agencje rządowe i plany ubezpieczeniowe zwracają cały koszt (lub część kosztów) zakupu sprzętu do poruszania się. Fizjoterapeuci są świadomi istnienia różnych źródeł finansowania takich urządzeń, zatem mogą oni być pomocni, jeśli zdecydujesz się ubiegać o finansowanie.