Jaki wybrać samochód dla osoby chorej na stwardnienie rozsiane

Szukam dla siebie nowego samochodu. Czy jest coś, co w szczególności powinienem wziąć pod uwagę przy wyborze nowego pojazdu?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Przede wszystkim: nie spiesz się przy wyborze nowego samochodu. Spróbuj zastanowić się, jakie są Twoje bieżące potrzeby oraz przewidzieć, jakie mogą one być w przyszłości. Dokładnie przemyśl swoje obecne preferencje. Zastanów się na przykład, czy manualna, standardowa skrzynia biegów samochodu, która może wydawać Ci się bardziej atrakcyjna w tym momencie, nadal będzie optymalna również w przyszłości? Za jakiś czas możesz mieć problemy z prowadzeniem takiego samochodu, jeśli wystąpi u Ciebie osłabienie lub brak koordynacji w lewej stopie.

Porównaj łatwość, z jaką można wsiadać do różnych modeli pojazdów, zwracając szczególną uwagę na wysokość siedziska. Sprawdź, czy nie masz problemów z obsługą i możesz łatwo manipulować klamką, dźwignią zmiany biegów, kierunkowskazami, wycieraczkami przedniej szyby, klaksonem, tempomatem, radiem, klimatyzacją, hamulcem postojowym oraz regulacją siedzeń. Aby zapobiec zmęczeniu w upalny dzień, zawsze kupuj samochód wyposażony w klimatyzację. Rozważ zwłaszcza modele z regulowaną kierownicą i fotelami, byś mógł osiągnąć maksymalną swobodę i komfort użytkowania pojazdu.

Wypróbuj samochody ze składanym tylnym siedzeniem oraz pojemnym bagażnikiem . Duże paczki, worki spożywcze, małe dzieci i ewentualnie wózek inwalidzki lub inny sprzęt adaptacyjny – to wszystko powinieneś bez problemu zmieścić do swojego auta. Pojazdy z dolnym otwieraniem bagażnika pozwalają na spakowanie przedmiotów bez konieczności podnoszenia ich wysoko nad ziemią. Może się okazać, że czterodrzwiowy sedan pozwoli na łatwiejszy dostęp do tylnego siedzenia osobie z kulami lub poruszającej się na wózku inwalidzkim.

W innym przypadku okaże się, że do Twoich potrzeb będzie lepiej pasował samochód typu hatchback lub wersja kombi. Opcją wartą rozważenia jest również minivan lub van, jeśli obecnie korzystasz z urządzeń usprawniających poruszanie się, takich jak skuter elektryczny, lub przewidujesz używanie jednego z nich w przyszłości. W celu uzyskania dalszych informacji o pojazdach i możliwych modyfikacjach pojazdów, patrz: sekcja samochody i ich możliwe modyfikacje na liście zalecanych źródeł na końcu rozdziału.

Samodzielne prowadzenie mojego samochodu jest dla mnie bardzo ważne, ale moja prawa noga nie porusza się już tak szybko i niezawodnie między pedałami, jak odbywało się to kiedyś. Słyszałem o ręcznych urządzeniach sterujących, i zastanawiam się, czy mogą one pracować też dla mnie.

Tysiące ludzi prowadzi swoje pojazdy przy użyciu ręcznych urządzeń sterujących. Pracują one dobrze tylko dla tych osób, które mają sprawną górną część ciała, natomiast motoryka dolnej części jest u nich ograniczona. Sterowanie ręczne różni się w stylach i konfiguracjach. Zazwyczaj urządzenie sterujące jest dołączane do kolumny kierowniczej i wygląda jak wystające z niej dodatkowe dźwignie. Przyspieszanie i hamowanie pojazdu jest realizowane przez pociągnięcie do siebie dźwigni lub za pomocą pchania jej do tyłu (zobacz sekcję dotyczącą ręcznego sterowania pojazdami na liście polecanych źródeł na końcu rozdziału).

Bezpieczne kierowanie pojazdem mechanicznym zależy od współdziałania różnych funkcji organizmu, w tym koordynacji oko-ręka, elastyczności głowy i szyi, odpowiedniej ostrości widzenia, szybkiego myślenia i rozsądnego czasu reakcji. Warto byłoby poświęcić chwilę, by racjonalnie ocenić swoją zdolność do bezpiecznej jazdy jeszcze przed rozpoczęciem inwestowania w sprzęt potrzebny do wyposażenia samochodu. Zapytaj swojego lekarza, terapeuty zajęciowego lub zgłoś się do swojego oddziału Krajowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w celu znalezienia najbliższego ośrodka oceny kierowców.

Wiele znanych firm samochodowych również oferuje bogatą listę programów oceny kierowców. Istnieje ponadto wiele firm, wykonujących zmiany adaptacyjne w pojazdach samochodowych. Doświadczony specjalista zajmujący się rehabilitacją jazdy (CDR) jest w stanie dokładnie ocenić, jaki rodzaj adaptacji pojazdu byłby najbardziej odpowiedni dla Państwa indywidualnych potrzeb.