Jakie leki są najczęściej stosowane w zastrzykach aplikowanych bezpośrednio do prącia?

Zastrzyki do zarządzania zaburzeniami erekcji są dostępne od ponad piętnastu lat. Obecnie do tego zastosowania są przepisywane trzy różne leki. Caverject i Edex są dwoma nazwami marek dla Alprostadilu (zwanego również prostaglandyną E1), który jest zarówno najnowszym z leków do wstrzykiwania, jak i najbardziej powszechnie stosowanym przez ludzi ze stwardnieniem rozsianym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Alprostadil jest naturalną substancją uwalnianą przez komórki mięśni gładkich, gdy mężczyzna jest pobudzony seksualnie. Stwierdzono, że ten lek przedstawia najlepsze wyniki leczenia z najmniejszą ilością skutków ubocznych. Został on zatwierdzony przez FDA dla zarządzania problemów z erekcją i dlatego jest dostępny na receptę opłacaną przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Caverject jest dostępny w dawkach 10- i 20 mikrogramowych. Natomiast Edex jest dostępny w dawkach 10-, 20- i 40 mikrogramowych.

Alprostadil dostępny jest również w postaci granulek do umieszczania w cewce moczowej prącia, o ile wykonywanie zastrzyków w obrębie prącia nie jest przez pacjenta pożądane. Leku w tej postaci jest wkładany do otworu cewki moczowej za pomocą specjalnego aplikatora. Skutki uboczne mogą obejmować dyskomfort cewki moczowej i pieczenie. Lek może również powodować spadek systemowego ciśnienia krwi. Lekarstwo przepisywane jest w dawkach 250, 500 i 1000 mikrogramów. Oryginalny lek stosowany do wstrzykiwań nazywa się Papaweryna. Jest to substancja zwiotczająca mięśnie gładkie. Jej stosowanie prawie nigdy nie wiąże się z jakimkolwiek bólem, dzięki czemu jest to dobra alternatywa dla każdego, kto ma problem z Alprostadilem.

Papaweryna ma nieco większą tendencję do powodowania blizny w miejscu wstrzyknięcia i jest związana ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się priapizmu (przedłużającej się erekcji), ponieważ pozostaje aktywna w organizmie przez nieco dłuższy okres czasu. Papaweryna nie została jednak zatwierdzona przez FDA do leczenia zaburzeń erekcji. Regitine (fentolamina) jest często stosowana w połączeniu z Papaweryną, ewentualnie w połączeniu z Alprostadilem i Papaweryną, aby zwiększyć ich skuteczność. Regitine sam w sobie nie jest aktywny i dlatego nigdy nie jest używany samodzielnie, jak Papaweryna czy Regitine. Regitine nie został zatwierdzony przez FDA.