Jakie są najlepsze sposoby leczenia różnych typów bólu?

Ból – w stwardnieniu rozsianym można podzielić na dwie podstawowe kategorie: ból podstawowy (neurogenny), który wynika bezpośrednio z demielinizacji w ośrodkowym układzie nerwowym i ból pochodzenia wtórnego, powstający pośrednio z innych symptomów choroby.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ból pierwotny (neurogenny). Przyczyny: demielinacja. Sposób odczuwania: zniekształcenia odczuwania i nieprzyjemne odczucia typu pieczenie, mrowienie, świąd i dysestezje. Szczególny typ tego odczucia, zwany nerwobólem nerwu trójdzielnego, jest spowodowany uszkodzeniem nerwu wzrokowego, który biegnie w dół od strony twarzy. Jest to często opisywane jako kłucie lub ból podobny do wstrząsu, biegnący wzdłuż policzka.

Ból neurogenny nie reaguje na zwykłe leki przeciwbólowe. Korzystne jest, aby spróbować leczyć zmienione przewodzenie uszkodzonego nerwu rodzajami leków, w tym lekami przeciwpadaczkowymi, takimi jak Neurontin (gabapentyna) Lyrica (pregabalina), Tegretol (karbamazepina), Dilantin (fenytoina), Depakote (kwas walproinowy). Leki przeciwdepresyjne, takie jak Elavil (amitryptylina) i Cymbalta (chlorowodorek duloksetyny, który jest także stosowany w leczeniu neurogennego bólu spowodowanego cukrzycą), również mogą złagodzić ból. Niektórzy ludzie uważają, że skutecznymi sposobami radzenia sobie z bólem jest akupunktura i medytacja. Niezwykle ciężkie przypadki nerwobólu nerwu trójdzielnego, które nie reagują na żadne z tych działań, mogą być leczone przy zastosowaniu ambulatoryjnego zabiegu chirurgicznego, zwanego przezskórną rizotomią. W znieczuleniu miejscowym, chirurg robi mały nacięcie w bocznej ściance i blokuje funkcję nerwu trójdzielnego, stosując jedną z wielu możliwych metod, w tym zabieg laserem, kriochirurgię (krzepnięcia) i kauteryzację.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Ból wtórny. Stosunkowo popularny rodzaj bólu lub dyskomfortu, pojawiający się w większości przypadków stwardnienia rozsianego, z występowaniem objawów spastyczności mięśni i skurczy mięśniowych. Taki ból może być jednak dość niewygodny w codziennym funkcjonowaniu. Najbardziej skuteczne w leczeniu tego rodzaju dolegliwości są leki antyspastyczne. Wtórne bóle ortopedyczne mogą wynikać ze zmian w postawie ciała chorego lub jego chodu. Jeżeli dana osoba zaczyna chodzić lub stać inaczej ze względu na słabość lub spastyczność, zmiany te mogą z kolei powodować ból w kolanach, plecach lub biodrach. Ważne jest, aby określić przyczyny tego rodzaju bólu wtórnego tak, by mogło być realizowane odpowiednie leczenie w celu uśmierzania bólu: stworzenie odpowiedniego schematu terapii fizycznej, trening chodu, ocena postawy siedzącej (dla kogoś poruszającego się na wózku inwalidzkim) oraz adekwatne ćwiczenia.