Który lek najlepszy na stwardnienie rozsiane

Chociaż mechanizm działania interferonu beta-1b (Betaferon®) i interferonu beta-1a (Avonex i Rebif) jest prawdopodobnie identyczny, czwarty lek, czyli Copaxone (oktan glatirameru), jest całkowicie niezwiązany z obecnością interferonów. Szacuje się, że wszystkie cztery leki wydają się zmniejszać aktywność choroby o około trzydzieści procent. Obecnie istnieje niestety bardzo mało danych porównawczych odnośnie względnej skuteczności podanych wyżej leków, chociaż liczne badania wykazały, że korzystne skutki leków składających się z interferonu mogą być zależne od zastosowanej dawki.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

W badaniu porównawczym Avonexu (interferon beta-1a) i Betaferonu (interferon beta-1b), wynik rezonansu magnetycznego (MRI) oraz wyniki badań klinicznych wykazały, że Betaferon zmniejsza oznaki aktywności choroby i jej progresji skuteczniej niż Avonex, a różnica między nimi wzrosła wyraźnie w drugim roku badań. Z kolei w badaniu innego lekarstwa, Rebifu (interferon beta-1a), jego dawka podawana trzy razy w tygodniu zmniejszała częstość pojawiania się nawrotów, łagodziła aktywność stanu zapalnego oraz – co widać na wyniku badania metodą MRI – przedłużyła czas do pierwszego nawrotu bardziej niż Avonex (który podaje się raz na tydzień).

Choć zarówno Rebif i Betaferon dostarczały większą dawkę interferonu beta niż Avonex, konsekwencje różnic w ich działaniu nie są jednak jasne. Wykazano bowiem, że w momencie zwiększenia dawki interferonu wzrasta aktywność przeciwciał, które mogą neutralizować jego działanie. Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane powinny bezwzględnie omówić z lekarzem wszystkie korzyści i zagrożenia wynikające z przyjmowania danych leków, aby móc podjąć najbardziej komfortową decyzję.

Dyskusja z lekarzem powinna obejmować różne sposoby iniekcji podskórnej (w porównaniu z aplikacją domięśniową), harmonogram iniekcji (w zakresie od jednego razu w tygodniu do podawania codziennego) oraz ewentualne skutki uboczne. Lekarz z pewnością zaleci Ci takie leki, które według niego najlepiej nadają się do leczenia stwardnienia rozsianego i które najbardziej pasują do Twojego stylu życia.