Leki immunomodulujące – im szybciej tym lepiej

W przypadku leczenia stwardnienia rozsianego za pomocą leków immunomodulujący najkorzystniejsze efekty uzyskuje się w momencie kiedy możliwie najszybciej rozpoczyna się leczenie stwardnienia rozsianego. Obecne wytyczne dotyczące leczenia stwardnienia rozsianego sugerują iż leczenie immunomodulujące powinno być rozpoczęte jak najszybciej najlepiej zaraz po postawieniu diagnozy stwardnienia rozsianego na przykład po badaniu tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

U większości chorych zdecydowanie najczęstszą postacią stwardnienia rozsianego jest postać rzutowo-remisyjna. Typowym objawem tej postaci są rzuty choroby trwające kilka dni lub kilka tygodni następnie może dochodzić do całkowitej lub częściowej remisji czyli ustąpienia objawów.

Remisja może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy a czasami nawet do kilku lat. Rzuty choroby są to charakterystyczne nasilenia objawów związane z aktywacją układu immunologicznego który atakuje osłonki mielinowe włókien nerwowych w skutek czego dochodzi do powstawania objawów – to jest właśnie typowe pojęcie rzutu choroby. Dochodzi do wzrostu objawów na przykład do drażliwości, objawów neuropsychicznch czy drgawek. Po każdym z rzutów występuje kolejna remisja której czas może zmniejszać się wraz z czasem trwania choroby.

Rzuty choroby mają charakter typowo zapalny powodując uszkodzenie mieliny następnie dochodzi do neuro degradacji wskutek czego dochodzi do utraty przewodzenia impulsów elektrycznych przez neurony. Im rzuty choroby są częstsze tym objawy neurodegradacji stwardnienia rozsianego w postaci rzutowo-remisyjnej sa poważniejsze. Neurodegradacja oraz procesy zapalne mogą przebiegać równolegle natomiast do dziś nie wiemy w jaki sposób te dwa procesy oddziałują na mielinę czy osobno czy razem – stan zapalny trwale uszkodza mielinę.

Jeżeli rozumiemy już idęę rzutów należy zrozumieć iż leki immunomodulujące immunosupresyjne działają stale bez względu na to czy występuje rzut czy nie – i w ten sposób zapobiegają zarówno stanom zapalnym jakim neurodegradacji, dlatego tak ważne jest aby możliwie najszybciej zastosować leki immunosupresyjne

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby