Lubię gotować, ale okazuje się, że jest to dla mnie bardzo męczące, ponieważ jestem dodatkowo osłabiony przez ciepło. Czy macie jakieś sugestie co do rozwiązania tych problemów?

Obecnie jest dostępnych wiele pożywnych i łatwych do przygotowania rodzajów żywności, które wymagają mniej czasu na przygotowanie. Łatwe do zrobienia są na przykład płatki owsiane, zapewniające pożywne i smaczne śniadanie. Ponadto, łatwo dostępne są takie produkty, jak błyskawicznie otwierane opakowania ryżu, ziemniaki, zupy błyskawiczne, mrożone warzywa i mrożone gotowe potrawy.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Kuchenka mikrofalowa, piec konwekcyjny lub toster wytwarzają niewielkie (lub żadne) ciepło i zdecydowanie zmniejszają czas przygotowania posiłków. Jeśli natomiast używanie Twojego standardowego piekarnika i kuchenki do gotowania sprawia obecnie, że Twoja kuchnia staje się zbyt ciepła, warto rozważyć użycie kamizelki chłodzącej. Ten poręczny przedmiot wygląda na zewnątrz jak zwyczajna kamizelka, a przeznaczony jest do przechowywania zamrożonych pakietów żelowych.

Noszenie tego typu kamizelki podczas gotowania lub innej aktywności powodującej powstanie nieprzyjemnego ciepła może utrzymywać Twoje ciało w chłodniejszej temperaturze i zmniejszyć uczucie zmęczenia, które jest tak powszechne w stwardnieniu rozsianym (patrz: rodzaje odzieży i urządzeń chłodniczych na liście zalecanych źródeł na końcu rozdziału). Dobrze jest również zamontować wentylator w kuchni, który pomaga utrzymać pomieszczenie (i Ciebie) w chłodniejszej temperaturze.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Upewnij się przy tym, że Twoja kuchnia jest dobrze zorganizowana, czysta i schludna – tak, byś miał otwarty i wygodny obszar roboczy. Oszczędzaj energię poprzez umieszczenie w kuchni taboretu, z którego będziesz korzystał do siedzenia w trakcie przygotowywania posiłków i sprzątania. Używaj zmywarki do oczyszczania naczyń lub zatrudnij do pomocy członków rodziny – zwłaszcza do zadań, które są dla Ciebie trudne.