Luźne stolce w stwardnieniu rozsianym

Zaburzenia neurologiczne pojawiające się w przebiegu stwardnienia rozsianego mogą powodować mimowolne skurcze w mięśniach pęcherza moczowego i jelit, tak jak ma to miejsce w dobrowolnych skurczach mięśni ramion i nóg. Te skurcze mogą prowadzić do mimowolnej utraty kontroli jelit. Dodatkowo, pełna lub częściowa utrata czucia w odbytnicy pozwala układowi wydalać stolec bez Twojej wiedzy i woli nawet wówczas, gdy nie jest ona całkowicie wypełniona.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Odbytnica rozciąga się wówczas znacznie poza jej normalne rozmiary, w odpowiedzi na co nieoczekiwanie następuje mimowolne rozluźnienie zwieracza odbytu. Najbardziej efektywnym sposobem na zarządzanie tym rzadkim, ale bolesnym problemem, jest odpowiednia stymulacja jelit poprzez stworzenie dla nich prawidłowego schematu pracy. Ten schemat powinien obejmować wspomniane już zmiany w diecie, jak również zawierać określony czas trwania, odpowiedni do zminimalizowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit.

Częstotliwość defekacji ma mniejsze znaczenie niż prawidłowość jej interwału czasowego oraz trzymanie się konkretnej pory dnia. Najbardziej odpowiednim czasem wypróżniania jest dla większości osób pora po śniadaniu. Z kolei dla kogoś innego może być bardziej wygodne udawanie się do toalety po obiedzie. Tak naprawdę nie ma przy tym znaczenia, jak dużo czasu tam spędzamy, byleby trzymać się spójnego, powtarzalnego harmonogramu. Niezależnie od czasu, który wybierzesz, upewnij się, czy jesteś w stanie zapewnić sobie spokojny, relaksujący czas pobytu w łazience.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Niektórzy ludzie uważają, że gorące płyny, takie jak kawa lub herbata, pomagają stymulować pojawienie się chęci do oddawania kału. Jeśli jest to konieczne, lekarz może uzupełnić ten schemat, przepisując pacjentowi leki antycholinergiczne, aby złagodzić dzięki temu skurcze. Odpowiednie przekwalifikowanie pracy jelit może potrwać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy, ale na pewno pomoże uniknąć groźnych powikłań i poczuć większą kontrolę nad swoim ciałem.