Mam znajomego, który z powodu stwardnienia rozsianego zażywa substancję o nazwie 4-AP. Co to jest 4-AP i czy jest prawdopodobne, że mi też będzie w stanie pomóc?

Skrót 4-AP oznacza 4-aminopirydynę. Jest to związek chemiczny, mający zdolność oddziaływania na kanały we włóknach nerwowych, które kontrolują przepływ potasu. Wydaje się, że proces ten jest w stanie czasowo poprawić przekazywanie impulsów przez te włókna. Niektóre osoby z stwardnieniem rozsianym doświadczyły wymiernej poprawy objawów neurologicznych przy doustnym przyjmowaniu 4-AP. Wydaje się, że miało to miejsce w szczególności u tych osób, u których choroba była wrażliwa na ciepło.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Chociaż 4-AP nigdy nie otrzymał aprobaty FDA, lekarz może legalnie przepisać receptę na ten preparat. W takim przypadku apteka musi przygotować przygotowaną specjalnie dla pacjenta mieszaninę składników, w których można umieścić substancję w postaci roztworu leczniczego. Stosowanie 4-AP wiąże się z szeregiem potencjalnie poważnych skutków ubocznych, z których najbardziej godne uwagi są drgawki.

Ponadto, ma on niski indeks toksyczności terapeutycznej, co oznacza, że ​​dawka, która może powodować problemy, nie jest dużo wyższe od tej, która może być korzystna. Ponieważ preparaty przygotowywane przez apteki nie mogą mieć takiego samego wysokiego poziomu kontroli standardów, które istnieją dla leków na receptę sprzedawanych przez regulowane firmy farmaceutyczne, mogące się pojawić nieścisłości w dawkowaniu mogą stwarzać znaczne zagrożenie dla pacjentów, którzy otrzymają taką substancję w aptece.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

W celu rozwiązania tych poważnych skutków ubocznych, formuła uwalniania w czasie 4-AP (Famprydyna-Sr) została niedawno oceniona w badaniu klinicznym trzeciej fazy. Wyniki tych badań wykazały, że w porównaniu z placebo, Famprydyna-Sr wpływa na polepszenie zdolności chodzenia i siłę nóg. Obserwowane w badaniu działania niepożądane uwzględniały: upadki, bóle pleców, zawroty głowy, bezsenność, zmęczenie, nudności i zaburzenia równowagi. Poważne działania niepożądane, które doprowadziły do ​​przerwania podawania leku, obejmują przypadek pojawienia się u jednej osoby niepokojących objawów sepsy wraz z zakażeniem dróg moczowych. Producenci Famprydyny-SR wspracują obecnie z FDA w celu ustalenia kolejnych kroków w kierunku uzyskania aprobaty dla stosowania tego leku.