Naltrekson: czy skutecznie leczy SM?

Większość pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, jeśli nie stosuje to przynajmniej słyszała coś na temat terapii LDN-SM. Terapia LDN (Low Dose Naltrexone lub naltrekson w minimalnej dawce), według swoich zwolenników, jak również wedle opinii pacjentów, może przynieść pewną ulgę u osób ze stwardnieniem rozsianym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

naltrekson

Naltrekson


Naltrekson – nie jest nowością na rynku farmaceutycznym. Jest on stosowany w leczeniu alkoholizmu i narkomanii. Jego mechanizm działania polega na blokowaniu wiązania ze specyficznymi receptorami substancji, które wywołują stan euforii (opiaty). Innymi słowy, przy użyciu naltreksonu, alkohol i opiaty nie mogą wykazywać charakterystycznego działania na organizm, a u spożywających duże ilości alkoholu lub narkotyków w okresie leczenia naltreksonem może wystąpić tzw. syndrom abstynencji: ciężkie zaburzenia funkcji wielu układów organizmu (szczególnie układu oddechowego), albo śmierć.

Terapia LDN u osób ze stwardnieniem rozsianym


Dzienna dawka naltreksonu stosowana do leczenia uzależnienia od narkotyków i alkoholu, wynosi od 25 do 100 mg. Zwolennicy stosowania tego leku do leczenia stwardnienia rozsianego (terapia LDN), wskazują, że dzienna dawka naltreksonu w leczeniu SM powinna być znacznie mniejsza: 1,5-4,5 mg, oraz powinna być przyjmowana codziennie późnym wieczorem (po 22.00-23.00). podczas naturalnego skoku endorfinowego w krwiobiegu.
Mechanizm działania naltreksonu w leczeniu stwardnienia rozsianego nie jest do końca znany. Według zwolenników LDN-terapii stosowanie leku:

  • Stymuluje produkcję własnych endorfin;
  • Wpływa na układ immunologiczny ;
  • Ma działanie antyoksydacyjne;
  • Może przynieść ulgę od objawów stwardnienia rozsianego, takich jak zmęczenie , ból, spastyczność, niektóre zaburzenia funkcji poznawczych, nietolerancja na ciepło ;
  • Może zmniejszyć częstość nawrotów i spowalnia tempo progresji stwardnienia rozsianego .

Najczęstsze działania niepożądane leku to:

  • zaburzenia snu,
  • wzrost AST, ALT (enzymów wątrobowych).

Podczas leczenia naltreksonem jest konieczne, aby całkowicie wyeliminować stosowanie alkoholu i przyjmowania niektórych leków, jak np. leki przeciwbólowe, czy leki zawierające kodeinę (niektóre syropy na kaszel), etc.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Badania kliniczne


Na dziś dzień, specjaliści włoscy i amerykańscy mają na swoim koncie 2 małe badania pilotażowe, w którym udział wzięło dwóch pacjentów z ustępująco-nawracającą postacią stwardnienia rozsianego oraz z pierwotnie postępującym SM .

W 2008 roku dr Gianvito Martino (Włochy) podał, że 40 pacjentów z pierwotnym postępującym stwardnieniem rozsianym przez 6 miesięcy otrzymywała naltrekson w niskich dawkach. W 2010 roku w Ameryce, w University Medical Center w San Francisco, przeprowadzono badania z udziałem 60 pacjentów z różnymi rodzajami MS.

Wyniki badań wskazują, że LDN-terapia może znacznie poprawić jakość życia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (dotyczy to ich zdrowie psychicznego, zwłaszcza cech poznawczych i samooceny).

 

„Za” czy „Przeciw”?


Pomimo faktu, że niektórzy pacjenci zgłaszali pozytywne wyniki leczenia naltreksonem, stwardnienie rozsiane nie pojawia się na liście wskazań do stosowania leku, choć zostało przeprowadzone podwójnie ślepe badania kliniczne na dużą skalę, z użyciem placebo, które ocenia skuteczność i bezpieczeństwo stosowania naltreksonu jako terapii SM.

Według ekspertów, naltrekson może stymulować układ immunologiczny człowieka. Skutki takiej stymulacji są bardzo trudne do przewidzenia dla pacjenta ze stwardnieniem rozsianym.