Napięta skóra

Odczuwanie bólu lub podrażnienia w niektórych narządach ciała mogą czasami być z powodzeniem wyeliminowane za pomocą odpowiednich leków, takich jak: Elavil (amitryptylina), Tegretol (karbamazepina) oraz Dilantyna (fenytoina).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Jednak nawet pomimo zarządzania farmakologicznego, przeprowadzanie ćwiczeń czuciowych i mapowanie ciała opisane powyżej, są bardzo pomocne do utrzymania zmysłowości między partnerami i posiadania przyjemnego związku intymnego. Zatem zgódź się na przeprowadzenie ćwiczeń odkrywania własnej mapy ciała, byś nie musiał rezygnować w angażowania się w czynności seksualne. Poszukaj jakiegoś wygodnego miejsca, gdzie będziesz mógł się swobodnie rozebrać. Następnie, niech Twój partner zacznie delikatnie gładzić Cię od czubka Twojej głowy, powoli przesuwając się w dół Twojego ciała aż do samych stóp.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Twój partner powinien przy tym zmieniać rytm i siłę ucisku, podczas gdy Ty będziesz dawać mu częste werbalne i niewerbalne informacje o rodzaju wrażeń wytwarzanych w każdym obszarze. Wzajemnie poszukiwanie alternatywnych źródeł przyjemności jest też bardzo przydatne w kontekście dobrej komunikacji. Takie działania można też wykonywać dla samej tylko zmysłowej przyjemności – zarówno podczas choroby, jak i zupełnie niezależnie od niej. Podobnie jak w przypadku leczenia wszystkich objawów seksualnych w stwardnieniu rozsianym, eksperymenty seksualne i komunikacja partnerów są kluczem do zwiększenia satysfakcji seksualnej.