Niesteroidowe leki przeciwzapalne i zmęczenie w stwardnieniu rozsianym

Większość pacjentów ze stwardnieniem rozsianym odczuwa znaczne niedogodności m.in. objawy, takie jak zmęczenie . Według statystyk, te czasami bardzo ciężkie objawy, są codziennością dla około 70% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

nlzp

Przyczyną zmęczenia w stwardnieniu rozsianym , w większości przypadków, są procesy chorobowe, które pojawiają się w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednakże, istnieje wiele wtórnych przyczyn zmęczenia w SM. Jedną z nich może być przyjmowanie leków służących do wyciszania innych objawów choroby lub łatwiejszego radzenia sobie ze skutkami ubocznymi (w szczególności stanami grypopodobnymi –które głównie wywołują tzw. leki pitrs).

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to leki, które mają działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ich mechanizm działania opiera się na blokowaniu pewnych enzymów (COX), które są odpowiedzialne za produkcję prostaglandyn – substancji, które promują stan zapalny, gorączkę i ból. Słowo „nie-steroidowy”, który jest zawarty w tytule grupy leków, podkreśla fakt, że leki z tej grupy nie są syntetycznymi analogami hormonów steroidowych – silnych leków hormonalnych o działaniu przeciwzapalnym .

NLPZ są powszechnie dostępnymi lekami. W porównaniu z innymi lekami, które są stosowane w leczeniu ciężkich zespołów bólowych, nie powodują przyzwyczajenia, uzależnienia i nie mają tak wyraźnego działania uspokajającego. Jednak u niektórych pacjentów przyjmujących leki z tej grupy odnotowano zawroty głowy , zmęczenie , spadek koncentracji , etc. Szczególnie jest to wyraźny efekt uboczny podczas przyjmowania niektórych leków z grupy NLPZ w dużych dawkach.

Wymienienie nazw wszystkich leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych w jednym artykule nie jest możliwe: ich opis zajmuje więcej niż kilkanaście stron w podręczniku, nadano więc nazwy, które ze słyszenia znają wszyscy: aspiryna, analgin, diklofenak, ibuprofen, paracetamol.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

NLPZ w stwardnieniu rozsianym

Nie jest tajemnicą, że wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, wraz z pojawieniem się nowych lub pogorszeniem starych objawów, bierze jeden z leków NLPZ, w nadziei, że to pomoże. Ten sposób samo leczenia może być niebezpieczny, ponieważ wiele objawów SM, nie reaguje na leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Powodem tego bólu nie są prostaglandyny, ale uszkodzenia osłonki mielinowej nerwu. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może określić, co spowodowało pojawienie się, na przykład, bólu i przepisać odpowiednie leczenie.

Jednak NLPZ są z powodzeniem stosowane przez wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którzy otrzymują takie pitrs jak Avonex (Sinnoveks) , Rebif (Genfakson) , Betaferon (Ronbetal, Infibeta), aby złagodzić objawy grypopodobne, czasami pojawiające się po iniekcji. Wzrost temperatury ciała podczas przeziębienia lub grypy, można pomylić z objawami, które się pogarszają – inny poważny powód do przyjmowania NLPZ. Ból głowy, który dotyka wielu osób można szybko pokonać za pomocą NLPZ.

Zmęczenie i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

W ulotkach niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jako główne działania niepożądane zostały opisane reakcje ze strony przewodu pokarmowego – są to bardzo poważne i powszechne przy zastosowaniu NLPZ działania niepożądane, które wymagają odpowiednich środków zapobiegawczych. Znacznie mniej w wykazie działań niepożądanych spotyka się sformułowań ” zawroty głowy „, „słabość”, etc. Dla ludzi, którzy nie cierpią z powodu stwardnienia rozsianego , reakcja na podawanie leków to tylko nieprzyjemny epizod.

Poniżej znajdują się nazwy międzynarodowe niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą mieć wpływ na objaw zmęczenia w stwardnieniu rozsianym.

  • Ibuprofen (marki: Ibuprofen, Faspik, Solpafleks itp). Jedne z najbardziej popularnych leków przeciwbólowych.
  • Acetaminofen, paracetamol (nazwy handlowe: Panadol, Dafalgin, Tylenol, Efferalgan etc.) Paracetamol jest składnikiem większości leków do objawowego leczenia grypy i ostrych zakażeń wirusowych dróg oddechowych, takich jak Farmatsitron, Theraflu, etc.
  • Naproksen (marka: Bonifen, Pentalgin-H, naproksen, itp)
  • Ketorolak (nazwy handlowe: Ketanov, Adolor, Ketalgin etc.)

Mała dygresja. Półki apteczne są pełne wielu różnych nazw leków. Jednakże taki szeroki zakres bardzo często wprowadza w błąd. W farmakologii, istnieją dwi takie rzeczy jak nazwa rodzajowa (nazwa, która jest używana w literaturze naukowej i przez ekspertów w celu ustalenia unikalności) i nazwa handlowa leku (nazwa, która różni to jak producenci określają swoje produkty, w tym samym czasie jednak, substancje czynne będą takie same).

Na przykład, Panadol i Efferalgan – leki z tą samą substancją aktywną (paracetamol), ale w różnych opakowaniach, pod różnymi nazwami handlowymi, drukowane dużymi literami, aby kupujący myślał, że przyjmuje różne leki. I zauważ, że w niektórych przypadkach, preparaty o tej samej substancji czynnej, mogą się różnić pod względem zawartości substancji pomocniczych (które nadają objętość i kształt tabletki). Często są przyczyną reakcji alergicznych, słabej tolerancji leku, etc.

Dlatego, kupując lek w aptece, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego nazwę międzynarodową (pojawia się na opakowaniu, ale zazwyczaj mniejszą czcionką). Wyjaśnienia różnych nazw handlowych wymienionych wyżej grup NLPZ (i nie tylko) mogą znajdować się w dowolnym katalogu leków on-line (np rlsnet lub webapteka).

Ważne jest, aby pamiętać, że przy tych lekach nie koniecznie będziesz odczuwać zmęczenie, czy zaostrzenia objawów. Jednakże, jeśli po zażyciu leku regularnie następuje pogorszenie stanu zdrowia, zwiększone zmęczenie, zawroty głowy i inne nieprzyjemne objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić zmianę schematu przyjmowania leków, lub dokonać zmian w planie leczenia, lub wyznaczyć kolejną podgrupę NLPZ. Niezależna zmiana leku nie jest zalecana: mimo, że wszystkie z tych leków są lekami z tej samej grupy farmakologicznej, składnik aktywny, właściwości farmakologiczne, dawkowanie, itp. w preparatach z różnych podgrup są różne, a decyzja w sprawie przyjmowania leku może być podejmowana tylko przez specjalistę.