Nietrzymanie moczu w stwardnieniu rozsianym

Nietrzymanie moczu – problem, w różnych okresach choroby doświadczany przez większość ludzi ze stwardnieniem rozsianym. Przymusowe oddanie moczu staje się nie tylko uciążliwe ze względów sanitarnych, ale także jest przyczyną wykluczenia społecznego. Z tym problemem ludzie rzadko zwracają się do ekspertów, preferując nie mówienie o drażliwych kwestiach. Jednak już przepisane leki, niektóre zalecenia dotyczące zmiany stylu życia, etc. W wielu przypadkach mogą znacznie poprawić jakość życia pacjentów.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

nietrzymanie-moczu

 

Rodzaje nietrzymania moczu


Wysiłkowe nietrzymanie moczu – mimowolny wyciek moczu podczas wysiłku, kaszel, kichanie, zmiana pozycji ciała. W wysiłkowym nietrzymaniu moczu parcie na mocz jest nieobecne.
Nietrzymanie moczu – mimowolne wydzielanie moczu natychmiast po uczuciu parcia na mocz. Z reguły, gdy wystąpi bardzo silne pacie na mocz nietrzymanie moczu występuje nagle.

Przyczyny nietrzymania moczu.


W przypadku stwardnienia rozsiane powodują zaburzenia pracy pęcherza zwykle w wyniku uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności ośrodków odpowiedzialnych za kontrolowanie oddawania moczu. Normalnie, skoordynowana pracy mięśni i nerwów układu moczowego gwarantuje terminowe gromadzenie i wydalanie moczu i opróżnianie pęcherza.

Zniekształcenie sygnału z pęcherza do mózgu i z mózgu do mięśni pęcherza, może prowadzić do zespołu pęcherza nadreaktywnego, lub odwrotnie, niemożność ściśnięcia mięśni, brak koordynacji ruchów wypieracza (warstwa mięśni pęcherza, która jest kurczona podczas oddawania moczu) i zwieracza ( mięśnie, które rozluźniają się podczas oddawania moczu).

Jednakże, należy zaznaczyć, że nietrzymanie moczu może być objawem wielu chorób układu moczowo-płciowego.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Nietrzymanie moczu. Leczenie.


Leczenie nietrzymania moczu obejmuje, obok leczenia farmakologicznego, zalecenia dotyczące zmiany stylu życia, fizjoterapii, w niektórych przypadkach, – iniekcji lub leczenia chirurgicznego. Jeśli diagnoza, dobór i wyznaczanie optymalnego schematu leczenia stanowią problem dla specjalistów(neurolodzy, urolodzy, uroginekolodzy), to pewne zmiany w stylu życia również mogą zapobiec problemowi nietrzymania moczu.

Trening mięśni dna miednicy

Ćwiczenia Kegla – skuteczna metoda która czasami pomaga w rozwiązaniu problemu nietrzymania moczu. Niektórzy ludzie uważają, że ten zestaw ćwiczeń ma na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy i jest przeznaczony tylko dla kobiet . Takie ćwiczenia mogą również wykonywać mężczyźni.
Określenie, jakie mięśnie potrzebują treningu jest dość proste: podczas wizyty w toalecie, można wstrzymać strumień moczu. Napięte mięśnie, które w tym momencie czujesz to mięśnie dna miednicy i to właśnie one mogą wymagać treningu.

Przy wykonywaniu ćwiczeń Kegla możesz znajdować się w dowolnej pozycji wyjściowej. Napnij mięśnie dna miednicy i policz do trzech. Na trzy, rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy. W miarę upływu czasu, liczba powtórzeń może być zwiększona.
Nie wstrzymuj oddechu , nie męcz mięśni ud, pośladków i brzucha podczas tych ćwiczeń, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia nacisku na pęcherz.

Ważne! Nie należy wykonywać ćwiczenia Kegla podczas oddawania moczu.

Zrób grafik

Gdy pęcherz jest pusty, wówczas kłopotów związanych z epizodami nietrzymania moczu można uniknąć. Spróbuj często opróżniać pęcherz. Odwiedź łazienkę co dwie lub trzy godziny, nawet jeśli nie czujesz potrzeby oddania moczu. Pamiętaj, aby opróżnić pęcherz przed wyjściem z domu: pozwoli to uniknąć większości „wypadków”.

Podwójne oddawanie moczu

Nie spiesz się by opuścić toaletę zaraz po zakończeniu oddawania moczu. Po krótkiej przerwie, spróbuj oddać mocz jeszcze raz. Wtedy pęcherz będzie naprawdę pusty.

Sprawdź swoją dietę

Ogranicz spożycie alkoholu, napojów gazowanych i kawy. Są to diuretyki, których spożywanie zwiększa ilość moczu.
Nie należy jednak ograniczyć spożycia płynów, ponieważ to może prowadzić do zaparć i rozwoju zakażeń dróg moczowych. Gdy podaż płynów jest niewystarczająca, mocz staje się bardziej skoncentrowany, co powoduje podrażnienie pęcherza moczowego. To, z kolei, może zwiększyć problemy związane z moczem.

Oszczędność czasu

Niewygodną, wielowarstwową odzież z dużą liczbą elementów do rozsuwania można „wyciągnąć” w innym momencie Spróbuj zakładać ubrania, które w razie potrzeby można szybko i łatwo zdjąć.