Obrzęk kostek w stwardnieniu rozsianym

Obrzęk kostek powstaje w wyniku nagromadzenia płynu limfatycznego, który powstaje najczęściej w przypadku zmniejszonej aktywności mięśni nóg.

stwardnienie obrzęk kostek

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Leczenie jest stosunkowo proste i składa się z utrzymania stóp wystarczająco wysoko tak, że grawitacja może spowodować ruch płynu w kierunku tułowia. Wyroby pończosznicze mogą pomóc przy zachowaniu prawidłowego układu chłonnego chłonnego, pończochy elastyczne muszą być odpowiednio dopasowane w celu uniknięcia zakleszczenia mięśni nóg.

Obecnie dostępne są specjalne pończochy – dosłownie pompy, pozwalające na ruch limfy od nóg w kierunku tułowia. Jednak stosowanie ich powinno być zarezerwowane dla przypadków ciężkich. Pomimo utrzymującego się wycieku płynu w okolicach kostek, opuchnięte kostki są zasadniczo uciążliwe ale objawem nie stwarza większego problemu dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Obrzęk może być bardziej widoczny w okresie letnim, ponieważ naczynia krwionośne i limfatyczne rozszerzają się bardziej, gdy temperatura jest wyższa. Jeśli obrzęk przebiega szybko, zwłaszcza w jednej nodze, towarzyszy mu zaczerwienienie i ból, to ważne jest, aby wykluczyć możliwość zakrzepowego zapalenie żył.