Orgazm w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane może wpływać – bezpośrednio lub pośrednio – na zdolność do odczuwania orgazmu. Pierwotne zaburzenia orgazmu wynikają z objawów stwardnienia rozsianego ulokowanych w rdzeniu kręgowym lub mózgu (zwane są one również jako zmiany chorobowe).

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zmiany te mogą w bezpośredni sposób zakłócać pojawianie się orgazmu. Odczuwanie orgazmu zależy od prawidłowego funkcjonowania ścieżek systemu nerwowego znajdujących się w mózgu (znajduje się w nim centrum emocji i fantazji podczas masturbacji lub stosunku) oraz tych znajdujących się w górnej, środkowej i dolnej części rdzenia kręgowego (które kontrolują wrażenia pochodzące ze stref erogennych, takich jak wargi, sutki, łechtaczka i tak dalej). Odczuwanie satysfakcji seksualnej i orgazmu może być zmniejszone lub zupełnie nieobecne, jeżeli drożność tych ścieżek jest zakłócona przez zmiany miażdżycowe. Orgazm może być też hamowany przez wtórne lub pośrednie objawy, takie jak parestezje czuciowe, zaburzenia funkcji poznawczych i inne zmiany związane ze stwardnieniem rozsianym.

Ponadto, trzeciorzędowe objawy, które mogą kolidować z czyjąś zdolnością do czerpania satysfakcji z doświadczeń seksualnych, a tym samym prowadzą do zahamowania orgazmu, to między innymi: niepokój, depresja, utrata pewności siebie w sprawach seksualnych lub niska samoocena seksualna. Leczenie utraty zdolności do odczuwania orgazmu z powodu stwardnienia rozsianego zależy przede wszystkim od zrozumienia, jakie czynniki przyczyniają się do powstawania tej szkody. Jeśli zakłócone jest czucie w obszarach łechtaczki i dolnej części ciała, wywołanie orgazmu może być czasami ułatwione przez zwiększenie stymulacji innych stref erogennych, takich jak piersi, uszy i usta. Zdarza się także, że stymulowanie krawędzi obszarów ciała, w których występuje drętwienie lub zmniejszone czucie, może okazać się doznaniem bardzo zmysłowym i miłym erotycznie.

Podobnie można spróbować zwiększyć stymulację mózgu poprzez oglądanie filmów o charakterze erotycznym, tworząc fantazje seksualne oraz wprowadzając nowe rodzaje sztuki miłosnej do czynności seksualnych. Wszystko to może pomóc w osiągnięciu satysfakcji seksualnej i orgazmu. Osobie ze stwardnieniem rozsianym może pomóc także opracowanie mapy sensorycznej swojego ciała poprzez zbadanie dokładnego rozmieszczenia punktów, których stymulacja jest dla niej przyjemna. Należy też na bieżąco obserwować zmniejszenie lub zmianę dotychczasowych odczuć na swoim własnym ciele. Do opracowania mapy ciała należy dokładnie dotykać wszystkich punktów na ciele, od stóp do samej głowy (lub wszystkich tych miejsc, które są w wygodnej i dostępnej pozycji), zmieniając przy tym szybkość, rytm i ciśnienie dotyku.

To trwające około piętnaście do dwudziestu minut ćwiczenie jest bardzo pomocne w celu znalezienia na obszarze swojego ciała tych punktów, których stymulacja wiąże się z przyjemnością oraz tych związanych z dyskomfortem. Opracowując mapę ciała, należy też dokonywać zmian sposobu dotyku, aby zmaksymalizować przyjemność. Następnym krokiem dla osoby jest podzielenie się mapą ciała ze swoim partnerem i poinstruowanie partnera, jak powinien Cię dotykać w podobny sposób. Informacja ta może przygotować grunt dla ponownego odkrywania wspólnej zmysłowości i odnajdywania przyjemności erotycznej.

Zwiększenie dozań poprzez energiczną stymulację za pomocą ust lub wibratorów mechanicznych może pomóc, jeśli zmniejszyła się zdolność reagowania genitaliów na łagodniejsze bodźce. Niewielkie wibratory zakładane w okolicach łechtaczki (dostępne w sprzedaży wysyłkowej) nie przeszkadzają w stosunku i wymagają tylko niewielkiej manipulacji w jednym miejscu. Wibratory, które przywiązuje się do podstawy penisa, mogą bezpośrednio stymulować łechtaczkę podczas penetracji pochwy. Takie urządzenie może też przyczynić się do zwiększenia poziomu erekcji u niektórych mężczyzn.

Wibratory przystosowane do użytku wewnętrznego mają mocniejsze silniki i są bardziej stymulujące niż te z zasilaniem bateryjnym, wymagającym prądu stałego. Jednak niektóre wibratory elektryczne są dość gwałtowne i mogą podrażniać tkankę pochwy i łechtaczki, jeśli zastosuje się je zbyt energicznie.