Plegridy – stosowanie, dawki, efekty uboczne

Informacje ogólne | Skutki uboczne | Dawkowanie

Plegridy jest podawany podskórnie raz na dwa tygodnie z za pomocą specjalnego gotowego do użycia wstrzykiwacza  lub ampułko-strzykawki.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

plegridy

Proces pegylacji zwiększa rozmiar cząsteczki interferonu, przedłużając czas krążenia w organizmie i zwiększając okres półtrwania, a zatem wymaga rzadszego podawania interferonu.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były reakcje w miejscu wstrzyknięcia, objawy grypopodobne, gorączka, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, osłabienie, świąd w miejscu wstrzyknięcia i ból stawów.

Ważne informacje o Plegridy

Plegridy może spowodować poważne skutki uboczne, w tym:

Problemy z wątrobą lub nasilenie zaburzeń czynności wątroby, w tym niewydolność wątroby i śmierci. Objawy mogą obejmować: zażółcenie skóry lub białej części oka, nudności, utrata apetytu, zmęczenie, krwawienie pojawiające się łatwiej niż normalnie, dezorientacja, senność, ciemne zabarwienie moczu i blade stolce.
W trakcie leczenia powinieneś mieć wykonywane regularne badania krwi w celu zapobieżenia potencjalnym skutkom ubocznym.

Depresja lub myśli samobójcze. Objawy mogą obejmować: nową depresję lub pogorszenie depresji istniejącej, myśli ranienia samego siebie lub samobójstwo, drażliwość, nerwowość, lub nasilający się niepokój. Należy skontaktować się z lekarzem od razu, jeśli masz jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów ubocznych.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Plegridy to lek na receptę stosowany w leczeniu osób z nawracającą formą stwardnienia rozsianego (MS).

Nie wiadomo, czy jest to bezpieczne jest stosowanie leku u osób poniżej 18 lat lub powyżej 65 roku życia.

Kto nie powinien używać leku Plegridy?

Nie należy przyjmować leku, jeśli:

Jesteś uczulony na interferon beta lub peginterferonu beta-1a, lub któregokolwiek ze składników zawartych w iniekcji.

Przed zastosowaniem leku, należy poinformować swojego lekarza, jeśli:

– pacjent jest leczony na chorobę psychiczną lub był w przeszłości leczony na dowolną chorobę psychicznych, w tym depresję i miał zachowań samobójcze
– ma lub miał problemy z wątrobą, incydenty spadku liczby krwinek,
– zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca, drgawki (padaczka),
– problemy z tarczycą, lub jakiejkolwiek choroby autoimmunologiczne
-przyjmuje witaminy i suplementy ziołowe
-jesteś w ciąży lub planuje zajść w ciążę.

Nie wiadomo, czy lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Poinformuj swojego lekarza, jeśli zajdziesz w ciążę w trakcie leczenia.

Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat najlepszego sposobu karmienia dziecka, jeśli używasz leku Plegridy.

Jak stosować Plegridy?

Lek należy stosować dokładnie według ustaleń lekarza.

Przy pierwszym użyciu Plegridy,  lekarz może zalecić powolne zwiększenie dawki tak, aby dostosować twój organizm do skutków przed użyciem pełnej dawki. Należy użyć Starter Pack powoli i dostosować dawkę po rozpoczęciu leczenia.

Lek podaje się we wstrzyknięciu pod skórę (wstrzyknięcie podskórne) w okolicy brzucha lub z tyłu w górnej części ramienia lub na udzie uda raz na 14 dni.

Zmiana miejsca wstrzyknięcia powinna mieć miejsce przy każdym podaniu leku, po to aby pomóc zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznej w miejscu wstrzyknięcia.

Nie należy wstrzykiwać leku w obszar ciała, gdzie skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, posiniaczona, zakażona lub bliznami.

Zawsze należy stosować nowy wstrzykiwacz lub nową nieotwartą jednorazową ampułko-strzykawkę dla każdego wstrzyknięcia.

Plegridy skutki uboczne

Plegridy może powodować dodatkowe poważne skutki uboczne, w tym:

– Ciężkie reakcje alergiczne. Poważne reakcje alergiczne mogą pojawić się szybko po podaniu leku. Objawy mogą obejmować: świąd, obrzęk twarzy, oczu, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, uczucie osłabienia, niepokój, wysypka skórna, pokrzywka, guzki skórne.

– Reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie, ból lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia.

Należy skontaktować się z lekarzem od razu, jeżeli w miejscu wstrzyknięcia pojawi się obrzęk a miejsce staje się bolesne lub obszar wygląda na zainfekowany i nie goi się w ciągu kilku dni. Może pojawić się zakażenie skóry lub ciężkie uszkodzenie skóry (martwica) wymagające leczenia przez lekarza.

– Choroby serca, w tym zastoinowa niewydolność serca. Niektóre osoby korzystające Plegridy mogą mieć problemy z sercem, w tym niskie ciśnienie krwi, szybkie bicie serca lub nieprawidłowy rytm serca, ból w klatce piersiowej, zawał serca, lub problemy mięśnia sercowego (kardiomiopatia).
– Choroby autoimmunologiczne. Problemy łatwego krwawienia lub siniaki (idiopatyczna małopłytkowość), zaburzenia tarczycy (nadczynność tarczycy i niedoczynności tarczycy) i autoimmunologiczne zapalenie wątroby mogą pojawić się u ludzi, którzy korzystają z interferonów beta.

– Problemy z krwią i zmiany w wynikach badań krwi. Plegridy może zmniejszyć ilość białych krwinek lub płytek krwi, co może powodować zwiększone ryzyko zakażenia, krwawienia lub niedokrwistość i może powodować zmiany w wynikach badań czynnościowych wątroby.

Inne działania niepożądane to:

– Objawy grypopodobne. Wielu ludzi, leczących się za pomocą Plegridy może mieć objawy grypopodobne w przebiegu leczenia. Objawy te nie są tak naprawdę grypą. Nie można zarazić innych osób. Objawy mogą obejmować: bóle głowy, bóle mięśni i stawów, gorączka, dreszcze lub zmęczenie.

Informacje ogólne | Skutki uboczne | Dawkowanie