Pływanie i stwardnienie rozsiane

Woda jest doskonałym medium do wykonywania wszelkich ćwiczeń. Pozwala wzmacniać osłabione mięśnie, zapewniając im łagodniejsze poruszanie się, a jednocześnie dając wystarczający opór, aby pomóc we wzmocnieniu innych mięśni. Woda pomaga także stabilizować pacjenta, który ma problemy z utrzymaniem równowagi.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Czynne ćwiczenia wykonywane w wodzie pozwalają w wysokim stopniu skoordynować aktywność fizyczną całego ciała, pomagając przy tym regulować oddech i budować wytrzymałość. Ponadto, Twój fizjoterapeuta może pomóc Ci w rozwinięciu spersonalizowanego programu ćwiczeń, abyś mógł wykonywać ćwiczenia w wodzie – niezależnie od tego, czy umiesz pływać, czy nie. Chodzenie w wodzie, a także inne rodzaje ćwiczeń rąk i nóg, mogą być dla Ciebie bardzo korzystne. Specjalistyczne techniki hydroterapii mogą być również pomocne w utrzymaniu elastyczności całego ciała i w promowaniu relaksu. Wskazanym jest, aby przed wyjazdem na basen zebrać o nim wszelkie konieczne informacje.

Jak daleko jest z szatni i toalety do samego basenu? Czy w razie potrzeby ktoś udostępni mi pomoc przy wchodzeniu i wychodzeniu z basenu? Jaka jest temperatura wody? Mimo, że ludzie różnie reagują na temperaturę wody, wiele osób ze stwardnieniem rozsianym nie toleruje ciepła. Temperatura w basenie „terapeutycznym” często jest zbyt gorąca. Jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek objawy SR związane z funkcjonowaniem pęcherza moczowego, które mogłyby kolidować z jego komfortem przebywania w basenie, należy porozmawiać o tym z neurologiem lub pielęgniarką jeszcze przed rozpoczęciem programu basenowego.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby