Postawa ciała w stwardnieniu rozsianym

Postawa ciała jest kluczowym obszarem w ocenie fizjoterapeutycznej. Terapeuta będzie obserwował pozycję głowy, szyi, ramion, tułowia, miednicy, bioder, kolan, kostek i stóp pacjenta. Badana będzie postawa stojąca i pozycja siedząca, a także postawa przyjmowana podczas ruchu.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Fizjoterapeuta jest w stanie zidentyfikować na tej podstawie obszary niewydolności mięśni i / lub sztywności oraz zaplanować odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, skierowane do tych obszarów. Mięśnie posturalne są przede wszystkim mięśniami wytrzymałościowymi, które wymagają specjalnej rehabilitacji i / lub odpowiedniego wsparcia terapeutycznego. Utrzymanie dobrej postawy ciała jest ważne nie tylko ze względu na wygląd, ale także po to, aby zapobiec niewygodzie i zmęczeniu mięśni i stawów oraz wtórnym problemom z kręgosłupem, które mogą wyniknąć z niewłaściwego sposobu stania, siedzenia i poruszania się.