Potykanie się w stwardnieniu rozsianym

Bardzo często zdarza mi się potknąć podczas chodzenia. Zdarzyło mi już się nawet kilka upadków. Dlaczego tak się dzieje?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Słabość Twoich stóp, mięśni kostki lub bioder, sztywność w nogach, zmęczenie i brak równowagi w połączeniu z innymi czynnikami indywidualnymi, mogą przyczyniać się do przewrócenia. Takie upadki mogą mieć poważne konsekwencje. Pierwszym krokiem w leczeniu tego problemu jest określenie jego źródła. Po zdiagnozowaniu problemu, lekarz zapewni Ci niezbędną pomoc i / lub wypisze Ci odpowiednie skierowanie na dalsze badania.

Jeśli, na przykład, Twoje upadki są przede wszystkim wynikiem osłabienia stóp, prawdopodobnie będziesz skierowany do ortopedy lub fizjoterapeuty w celu sporządzenia ortezy stawu skokowego stóp. AFO jest plastikową klamrą, którą zakłada się na osłabioną kostkę tak, że można chodzić za pomocą wykonywania ruchu od pięty do palców, bez możliwości przytrzaśnięcia sobie palca u nogi na ziemi. Te ortezy produkowane są w różnych stylach: niektóre wykonane są z solidnego tworzywa sztucznego, inni zapewniają całkowitą ruchomość stawu.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Twój terapeuta może pomóc Ci ocenić zalety i wady każdego z nich. Najnowszą opcją wartą rozważenia jest zastosowanie funkcjonalnej stymulacji elektrycznej (FES) za pomocą specjalnych „szelek”. Urządzenie to wykorzystuje stymulację elektryczną, aby pomóc w podnoszeniu stóp i zmniejszaniu upadków spowodowanych przez stopy. Jeśli natomiast Twoje przewracanie się jest przede wszystkim wynikiem osłabienia nóg, prawdopodobnie będziesz skierowany do fizjoterapeuty w celu przygotowania specjalnego schematu leczenia i ćwiczeń oraz środków pomocniczych dla wspierania mobilności (takich jak laska lub balkonik).

Jeśli zaś Twoje przewrócenia występują przede wszystkim, gdy jesteś już zmęczony nadmiernym wysiłkiem, fizjoterapeuta może zalecić użycie urządzeń wspierających mobilność, takich jak na przykład skuter z napędem, gdy trzeba pokonywać dłuższe dystanse.