Problemy z erekcją w stwardnieniu rozsianym

Pierwszym krokiem do wyeliminowania problemów związanych z erekcją i ich leczenia u ludzi ze stwardnieniem rozsianym jest zrozumienie normalnego mechanizmu erekcji. Po pierwsze, osiąganie wzwodu jest jak napełnianie balonu.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Muszą się zdarzyć dwie rzeczy: trzeba napełnić balon powietrzem, a następnie związać balon, aby zapobiec uciekaniu z niego powietrza. Tętnice, które prowadzą do penisa, są wyłożone mięśniami gładkimi. Gdy mężczyzna jest pobudzony, albo psychicznie albo fizycznie, jego organizm uwalnia substancje, które powodują przekazywanie sygnału odprężenia do mięśni gładkich. Jak tylko mięśnie gładkie się zrelaksują, tętnice stają się powiększone, dzięki czemu zwiększony zostaje napływ krwi do prącia. To właśnie zwiększenie przepływu krwi do prącia powoduje wzwód.

Gdy penis staje się wyprostowany, żyły penisa (które zwykle powodują powrót krwi z prącia do organizmu) sprężają się, powodując pozostanie krwi w prąciu. Ten mechanizm wychwytywania pozwala na uzyskanie erekcji i utrzymanie jej aż do wystąpienia orgazmu. Normalne funkcjonowanie erekcji zależy od nienaruszonego systemu nerwowego. W celu rozpoczynania i kontynuowania erekcji, między mózgiem, rdzeniem kręgowym i penisem musi podróżować złożona seria impulsów nerwowych. Gdy transmisja nerwów jest osłabiona w dowolnym punkcie wzdłuż tej drogi, zdolność mężczyzny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu może zostać naruszona.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Dolna powierzchnia rdzenia kręgowego ma specjalne sposoby podróży ścieżek nerwowych do i z genitaliów, które pozwalają na odruchowe osiąganie erekcji. Jeśli te szlaki są nienaruszone, odruchowe erekcje (które nie dotyczą środkowej lub górnej części rdzenia kręgowego lub mózgu) można zazwyczaj wywołać przez bezpośrednią stymulację penisa. Dlatego też niektórzy mężczyźni z zaburzeniami erekcji mogą uzyskać erekcje za pomocą energicznego stymulowania penisa wibratorem.

Erekcje mogą również powstawać przez symulację penisa dokonywaną przez kobietę. W tym celu kobieta może usiąść okrakiem na swoim partnerze i delikatnie wkłada wiotki penis do dobrze nawilżonej pochwy. Ważne jest, aby wykonywać tę czynność bardzo ostrożnie, ponieważ wiotki penis może się odgiąć, ścisnąć lub zranić pod wpływem ciśnienia masy partnera. Uszkodzenia powstałe wewnątrz prącia mogą być przy tym zupełnie niezauważone w obecności zredukowanego czucia.