Problemy z oddaniem moczu

Niezdolność do zainicjowania oddawanie moczu pomimo uczucia pełnego pęcherza moczowego nazywana jest niezdecydowaniem i zwykle wynika z braku moczu w pęcherzu, który prawdopodobnie jest właściwie pusty. W takich przypadkach prawie zawsze opłaca się cierpliwość: pacjenci zauważają, że strumień moczu pojawia się zwykle w ciągu minuty lub dwóch.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Można spróbować odkręcenia bieżącej wody w umywalce, aby pomóc rozluźnić zwieracz moczu. „Łaskotanie” ujścia cewki moczowej (otworu u wejścia do kobiecej pochwy lub czubka penisa mężczyzny) za pomocą wilgotnej szmatki również może spowodować potrzebny relaks. Jeśli te metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można się lekko dotknąć w dolnej części brzucha. Nie należy jednak naciskać lub uderzyć się za mocno, ponieważ może to tylko pogorszyć problem. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nie jesteś w stanie skutecznie zarządzać wahaniami w oddawaniu moczu. Leki takie jak Baklofen (Lioresal) zapewnią zwieraczowi pęcherza odpowiedni stopień rozluźnienia, aby umożliwić Ci bardziej efektywne opróżnianie.