Problemy z ubieraniem się w stwardnieniu rozsianym

Odkąd zachorowałem na stwardnienie rozsiane, ubieranie się stało się dla mnie męczące i czasochłonne. Jakie ubrania są proste do zakładania, a jednocześnie nadal wyglądają wystarczająco dobrze, bym mógł ubrać je do pracy?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Oszczędność energii jest bardzo ważna, dlatego należy wziąć ją pod uwagę także w procesie przebierania. Generalnie rzecz ujmując, łatwiejsze do nakładania i zdejmowania są większe i luźniejsze ubrania lub koszule, jak też bluzki z dużymi guzikami, umieszczonymi na dole i z przodu. Podobnie, wygodne i łatwe do ubierania i ściągania są luźne spodnie z elastycznym pasem wokół bioder (patrz: Odzież na liście zalecanych środków). Bardzo pomocne mogą być adaptacyjne produkty pomocnicze, takie jak przyrządy usprawniające ubieranie, łyżki pomagające nałożyć skarpety, elastyczne sznurowadła i długie rączki do nakładania obuwia.

Twój terapeuta zajęciowy zapewni Ci odpowiednie przeszkolenie, dzięki czemu staniesz się biegły w ich zastosowania (patrz rozdział o katalogach zakupów dokonywanych bez wychodzenia z domu i zalecanych technologiach na liście zasobów na końcu rozdziału). Kobiety mogą dodać szalik lub biżuterię do niemal każdego rodzaju koszuli lub swetra w celu powiększenia go. Mężczyźni mogą znaleźć przydatne w noszeniu krawaty clip-on lub pozostawiać ich krawaty zawiązane w taki sposób, że muszą być tylko wciągane przez głowę, a następnie odpowiednio ułożone.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Guziki w sukience i koszuli można pozostawić zapięte na stałe, z wyjątkiem najwyższego, co pozwoli wciągnąć ubranie przez głowę. Inną strategią jest całkowite usunięcie guzików, zamknięcie dziurek i ponowne wszycie guzików na wierzchu dziurek. Następnie na zaszyte dziurki można naszyć rzepy – zyskamy w ten sposób oryginalne i łatwe w użyciu zamknięcie.