Problemy z utrzymywaniem równowagi

Zacząłem mieć problemy z utrzymywaniem równowagi podczas chodzenia. Z tego powodu ludzie często myślą, że jestem pijany. Co mogę zrobić z tym problemem?

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Zdumiewającym objawem stwardnienia rozsianego jest słaba równowaga ciała, która jest zazwyczaj spowodowana aktywnością choroby w móżdżku i pniu mózgu. Obecnie nie ma żadnego leku lub innego sposobu terapii, który okazałby się skuteczny w walce tym problemem. Istnieją dwie główne konsekwencje zaburzeń równowagi. Pierwsza z nich to ryzyko pojawiania się potencjalnie niebezpiecznych upadków. Druga, niestety, związana jest z tym, że inni często postrzegają osobę, która się zatacza, jako mającą problem z alkoholem.

W zależności od przyczyny i stopnia problemów z utrzymywaniem równowagi, lekarz lub fizjoterapeuta będzie prawdopodobnie polecał środki wspierania mobilności, takie jak laska, kule przedramienne lub balkonik. Korzystanie z takiej formy pomocy w kontekście mobilności zapewni Ci dodatkową stabilność, a także będzie wysyłać wyraźny sygnał do każdego obserwatora, że Twoje zataczanie się jest wynikiem niezdolności prostego chodzenia, a nie konsekwencją picia alkoholu. Twój fizjoterapeuta określi, jaki rodzaj pomocy jest dla Ciebie najbardziej korzystny oraz oceni, w jakim zakresie trzeba użyć dodatkowego wspomagania stabilności.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Na przykład najzwyklejsza, pojedyncza laska, dodaje Ci kolejny punkt stabilności po jednej stronie ciała. Z kolei laska, która ma cztery krótkie nogi przymocowane do małej platformy na jej końcu, zapewnia znacznie większą stabilność, dając Ci większą podstawę, na której można się oprzeć. Terapeuta może zalecić też zastosowanie dwóch lasek lub kul, jeśli zechcesz korzystać z dodatkowych punktów stabilizujących po każdej stronie ciała.

Jeżeli środki te nie zapewniają Ci jednak dostatecznej stateczności, fizjoterapeuta może zalecić stosowanie tak zwanego chodzika. Ponieważ chodzik porusza się na wprost ciebie, zapewnia Ci większą stabilność, a także zmniejsza Twoje zmęczenie. Należy pamiętać, by w miarę zmieniających się potrzeb zmienia również rodzaj pomocy, który może być Ci potrzebny.

Pamiętaj, że jeśli występują u Ciebie trudności z poruszaniem się nawet przy zastosowaniu pomocy piechura, powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze swoim fizjoterapeutą. Oprócz wyboru właściwego rodzaju pomocy ambulatoryjnej, ważne jest, aby być odpowiednio przeszkolonym w zakresie stosowania danego przyrządu pomocniczego. Twój fizjoterapeuta może zapewnić Ci odpowiednie szkolenie w celu maksymalizacji bezpieczeństwa i skuteczności stosowania.