Problemy ze snem w stwardnieniu rozsianym

Problemy ze snem są powszechne w stwardnieniu rozsianym. Mogą one być wynikiem różnych dysfunkcji takich jak drgawki, częstotliwość oddawania moczu, depresja czy lęk, a także leki stosowane w celu leczenia różnych objawów związanych z chorobą.

stwardnienie bezsenność

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Może to prowadzić do przysłowiowego „błędnego koła”, w którym objawy zakłócenia snu i braku snu pogarsza różne objawy, takie jak zmęczenie. Różne strategie ułatwiają leczenie zaburzeń snu. Poniżej zawartych jest kilka dość prostych zmian które mogą być bardzo skuteczne w zapewnieniu dobrego snu:

  • Regularne zasypianie, nawet w weekendy, może pomóc organizmowi regulować normalny wzorzec snu. Ludzie z SR powinni iść do łóżka w tym samym czasie każdego dnia,
  • Płyny powinny być ograniczone do minimum w godzinach wieczornych, aby zminimalizować nocne wycieczki do łazienki.
  • Sypialni powinna być używana tylko do spania, nie do oglądania telewizji lub czytania.
  • Należy unikać ćwiczeń w godzinach wieczornych, wszelkie programy ćwiczeń powinny odbywać się wcześniej w ciągu dnia.

Ponieważ wiele symptomów stwardnienia rozsianego może mieć wpływ na sen w tym spastyczność, ból, depresja lub niepokój oraz problemy z pęcherzem i jelitami – leczenie tych objawów może być bardzo pomocne w osiągnięciu głębokiego snu i zmniejszenie zmęczenia chorego.

Istnieje wiele form medytacji i innych ćwiczeń zorientowanych na relaks jako sposób do poprawy ilości i jakości snu. Mogą one być bardzo skuteczne, zwłaszcza w połączeniu z lepszym nawykami i leczeniem objawowym. Chociaż od czasu do czasu stosowanie leków nasennych może być pomocne, osoby z SR powinni unikać leków na receptę, bo leki te tracą skuteczność dość szybko, są potencjalnie uzależniające, i nie zapewniają naturalnego snu.