Rebif – stosowanie, dawki, efekty uboczne

Ogólne informacje | Objawy uboczne | Dawkowanie

Rebif (interferon beta-1a) składa się z ludzkich białek. Interferony pomagają organizmowi zwalczać infekcje wirusowe.

Wielu chorych po 4 miesiącach w przebiegu stwardnienia rozsianego notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

rebif

Rebif stosuje się w leczeniu nawracającego stwardnienia rozsianego. Ten lek nie jest w stanie wyleczyć stwardnienia rozsianego, a jedynie zmniejsza częstość objawów i nawrotów choroby.

Rebif może być również wykorzystany do celów nie wymienionych w niniejszym przewodniku.

 

Ważna informacja


Należy przestrzegać wszystkich wskazówek na etykiecie i opakowaniu.

Rebif mogą być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka lub może spowodować poronienie. Nie używaj interferonu beta-1a, jeśli jesteś w ciąży. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę w trakcie leczenia.

Przed zastosowaniem leku Rebif, należy poinformować lekarza, jeśli jesteś uczulony na jakieś leki, lub jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby, zaburzenia tarczycy, padaczka lub innego zaburzenia napadowe, choroby serca, ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa), zastoinowa niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, depresji lub historia zachowań samobójczych.

Przed zastosowaniem leku Rebif


Nie należy stosować leku Rebif, jeśli jesteś uczulony na interferony lub ludzką albuminę.

Niektórzy pacjenci stosując leki z grupy interferonów stają się bardzo przygnębieni i mają myśli samobójcze. Należy przestać używać leku Rebif, jeśli masz objawy depresji (smutek, płacz, utrata zainteresowania rzeczami które kiedyś lubiłeś) lub jeśli masz jakiekolwiek myśli ranienia samego siebie.

Aby upewnić się, Rebif jest bezpieczna dla ciebie, należy poinformować lekarza, jeśli masz:

– chorobę wątroby;
– padaczkę lub inne zaburzenie napadowe;
– choroby serca, ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa);
– zaburzenia krzepnięcia krwi lub historię zakrzepów;
– zaburzenia tarczycy
– historię depresji lub zachowań samobójczych.

Rebif może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę podczas stosowania tego leku.

Nie wiadomo, czy interferon beta-1a przenika do mleka matki. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi dziecko piersią.

Niektóre marki interferonu beta-1a zawiera albuminy. Pochodzą one z albuminy osocza ludzkiego (składnik krwi), które mogą zawierać wirusy i inne czynniki zakaźne. Porozmawiaj z lekarzem na temat ryzyka i korzyści wynikających z zastosowania tego leku.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Jak stosować Rebif?


Stosuj lek Rebif dokładnie zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy przestrzegać wszystkich wskazówek na etykiecie i recepcie. Nie należy stosować leku w większych lub mniejszych ilościach lub przez okres dłuższy niż jest to zalecane.

Rebif jest wstrzykiwany pod skórę. Zwykle podawany 3 razy w tygodniu (w dniach takich jak poniedziałek, środa i piątek) w tym samych godzinach każdego dnia dawkowania.

Lekarz może nauczyć cie stosowania i robienia zastrzyków lekiem Rebif samemu w domu.

Rebif zawiera instrukcje dla pacjenta w celu bezpiecznego i skutecznego stosowania. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami ostrożnie. Zapytaj lekarza lub farmaceutę, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Stosuj lek w inne miejsca na ciele za każdym razem kiedy podajesz lek Rebif. Nie należy wstrzykiwać leku w tym samym miejscu dwa razy z rzędu.

Wykonuj wkłucie za pomocą jednorazowej igły tylko raz, a potem wyrzuć ją do pojemnika odpornego na przekłucie. Trzymać ten pojemnik w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Rebif może obniżyć poziom krwinek, które pomagają zwalczać zakażenia i pomagają w krzepnięciu krwi. To może spowodować, że łatwiej dojdzie do krwawienia. Może okazać się konieczne częstsze wykonywanie badań krwi.

Lek należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 ° C do 8 ° C. Nie należy leku zamrażać.

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z lodówki, Rebif może być przechowywany w temperaturze od 2 ° C do 25 ° C przez okres do 30 dni z dala od światła.

Należy wyrzucić Rebif, jeśli lek został zamrożony lub został narażony na działanie światła i wysokiej temperatury.

 

Co się stanie w przypadku pominięcia dawki?


Należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania instrukcji, jeśli pominąłeś dawkę leku.

 

Co się stanie, jeśli przedawkuje lek?


Należy skontaktować się z pogotowiem.

 

Czego należy unikać


Należy unikać picia alkoholu. Może zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby.

Unikać ludzi którzy są chorzy lub mają infekcje. Należy poinformować lekarza od razu, jeśli wystąpią objawy zakażenia.

 

Efekty uboczne


Zadzwoń do lekarza od razu, jeśli wystąpią u ciebie następujące objawy:

– gorączka, dreszcze, bóle mięśni, ból w klatce piersiowej, objawy grypopodobne;
– blada skóra, łatwo powstające siniaki, wybroczyny (nosa, jamy ustnej, pochwy lub odbytu), fioletowe lub czerwone plamy zlokalizowane pod skórą;
– silny ból, obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie, sączenie lub zmiany skóry w miejscu wstrzyknięcia dano;
-zmiany w polu widzenia;
– odruchy napadowe (drgawki);
– niewyjaśnione zmiany temperatury ciała lub zimnych wagi;
– problemy z nerkami – krew w moczu, obrzęk lub szybki przyrost masy ciała, brak oddawania moczu;
– oznaki poważnego zaburzenia krwinek – splątanie, uczucie zmęczenia lub drażliwość, bóle brzucha, krwawa biegunka, wymioty;
– problemy z wątrobą – nudności, bóle brzucha, swędzenie, uczucie – zmęczenia, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu, gliniany kolor stolca, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu);
– ciężka reakcja skórna – gorączka, ból gardła, obrzęk twarzy lub języka, pieczenie oczu, ból skóry, a następnie czerwona lub fioletowa wysypka skórna

Wspólne  objawy niepożądane mogą obejmować:

– ból brzucha;
– objawy grypy;
– bóle głowy, senność;
– nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych
– drobne podrażnienia w miejscu wstrzyknięcia.

 

Wpływ leku Rebif na inne leki


Rebif może uszkodzić wątrobę. Efekt ten potęguje się, gdy stosujesz inne leki szkodliwe dla wątroby. Wiele innych leków może być szkodliwych dla wątroby, między innymi:

– paracetamol (Tylenol), aspiryna w leczeniu dny moczanowej lub leki na reumatoidalne zapalenie stawów. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) – ibuprofenu (advil, Motrin), naproksen (Aleve), celekoksyb, diklofenak, indometacyna, meloksikam, i inne;

– antybiotyki i leki przeciwgrzybicze lub sulfonamidy; leki na gruźlice; leki przeciwwirusowe przeciw HIV / AIDS; leki stosowane w leczeniu chorób psychicznych takie jak – karbamazepina, fenytoina, kwas walproinowy i inne;

– pigułki antykoncepcyjne lub leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej; sterydy anaboliczne – methyltestosteron, „środki dopingujące”; leki na raka

– leki obniżające poziom cholesterolu – Crestor, lipitor, Vytorin, Zocor i inne; stosowane w chorobach serca lub leki na nadciśnienie krwi.

Ogólne informacje | Objawy uboczne | Dawkowanie